Devlet Bakanlarına saldırı çirkin bir davranıştır

  • Giriş : 19.05.2006 / 00:00:00

Başbakan'ın Danıştay üyesi Özbilgin'in cenaze törenine katılmamasını çok yanlış bir davranış olarak değerlendiren MHP lideri Bahçeli, cenaze töreni sırasında bakanlara karşı gösterilmiş olan tepkinin çok aşırı ve üzücü olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısı ile Danıştay saldırısı ve son günlerdeki gelişmeleri değerlendirdi. Bahçeli, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın aradan geçen 87 yıl sonra ülke yönetiminde bulunanların, bunca yıllık devlet ve millet kaynaşmasını geri döndürecek, toplumsal gerginlikleri artıracak ve devletin temel niteliklerini sarsacak boyutta gaflet sergilediği bu günlerde anlamının daha da önem kazandığını söyledi.

Bahçeli, iktidara geldiğinden bu yana, milli hassasiyetleri ve temel değerleri tahrip eden, milli kurumlarla gerilim yaratarak sürekli kavga halinde olan AKP'nin tehlikeli bir oyun sergilediğini ileri sürdü. Bahçeli, "Küresel güçlerin ülkemizde ve bölgemizde yeni senaryoları sahnelediği bir dönemde tek başına iktidar olma fırsatı yakalayan AKP, aradan geçen üç yılı aşan süre içinde hiçbir sorunu çözmediği gibi, Türkiye'nin temel değerlerini de tartışmaya açmıştır" dedi.

Bahçeli, AKP'nin Cumhurbaşkanlığı, üniversiteler, yüksek yargı organları, Türk Silahlı Kuvvetleri, meslek kuruluşları ve siyasi partilerle çatışarak, devletin temel değerleri ile oynadığını ve milli hassasiyetleri kaşıyarak çıkmaz bir siyaset yolunu seçtiğini dile getirdi. Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü: "Sağduyu sahibi kurum ve kuruluşların ihtar ve ikazlarına, kanun ve nizam hakimiyetini sağlamakla görevli makamların tüm iyi niyetli çabalarına karşın AKP hükümeti büyük bir aymazlıkla batağa sürüklenmeyi tercih etmiş görünmektedir. Geldiğimiz bu aşamada artık iyice belli olmuştur ki, seçim sisteminin yanlışlarından yararlanarak mecliste tek başına iktidar imkanı ele geçiren AKP, gerçekte bir türlü iktidar olamamakta ve ülkeyi yönetememektedir."

Bahçeli, Danıştay saldırısı sonrası ortaya çıkan gelişmeler ışığında hükümetin bundan sonra yapacağı tahribatın sorumluluğundan ve hesabından kurtulması için derhal seçime gitmesi gerektiğini söyledi. Bahçeli, "Çözüm derhal seçimdir" dedi.

Bahçeli, bir süreden beri yüksek yargı organlarına karşı olu orta söylenen sözler, yargı mensuplarına yönelik ağır tenkitler ile yargı kararlarına yönelik itham ve eleştirilerin bu hadise ile hain bir eyleme dönüştüğünü ifade etti.

Bahçeli, "Genç, yaşlı, öğrenci, toplumun her kesimini derinden etkileyen şiddet ve terör olaylarına karşı öteden beri duyarsız kalan AKP hükümetinin tutumundan cesaret bulan çevrelerin, hedeflerine bağımsız yargı mensuplarını da dahil ettikleri anlaşılmaktadır. Danıştay mensuplarımıza, üstelik görevleri başında iken yönelen bu eylem, yalnızca adalet sistemine değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel değerlerine, Türk milletinin varlığına yönelik alçak bir saldırıdır. Bu olay, güzel dinimizi istismar etmekte bir sakınca görmeyen, devletimizin temel kurumları ve seksen yedi yıllık kazanımları ile çatışmayı bir yöntem olarak seçen zihniyetin, etkileyebildiği hain ve gafilleri eyleme teşvikidir" dedi.

Bahçeli, devamında onarılmaz sonuçlara neden olmaması için AKP hükümetinin son zamanlarda gerilime neden olduğu ilişkileri terk etmesi gerektiğini ve laiklik anlayışını anayasal çerçevede tekrar gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Bahçeli, "Olayın ardından gerçekleşen gelişmelerde hükümetin koruma talep eden yargı mensuplarının isteklerine karşı yeterli özeni göstermediği ve ihmalinin bulunduğu anlaşılmaktadır. Kurumlara karşı takındığı olumsuz tavrı, kurumların mensuplarına da yansıttığı kanaati hakim olmuştur" diye konuştu.

Bugüne kadar Türkiye'de aydınlara, askerlere, öğretim üyelerine, gazetecilere yönelik çok sayıda suikastin ya yeterince aydınlatılmadığını ya da failleri bulunamadığı için olayın karanlıkta kaldığını belirten Bahçeli, ancak bu hadisede durumun çok farklı olduğunu ve meydana gelen bu hain saldırının birinci derecede failinin olay yerinde suçüstü yakalandığını söyledi. Bahçeli, katilin suç delili olan özel tabancası, kullandığı taşıt ve şahsi eşyaları ele geçirildiğini ve ikameti, işyeri ve temas kurduğu şahısların da tespit edildiğini söyledi.

Bahçeli sözlerine şöyle devam etti: "Sayın Başbakana ve AKP hükümetine çağrıda bulunuyorum. Olması gereken taziye mesajları ile kamuoyunu aldatmayınız. Konuyu bilgi kirliliğine boğarak soğutmayınız. Halkımızı oyalamayınız. Milletimizin size verdiği hükümet olma yetkisini sonuna kadar kullanarak bu terör saldırısını aydınlatınız. Ne şekilde ve nasıl ilintili olursa olsun, bu olaya karışan açık ve gizli fail ve müsebbipleri, azmettiricileri, yardım ve yataklık edenleri, telkinde bulunanları, eğitenleri, etkileyenleri, yönlendirenleri bulunuz ve adalet önüne çıkartınız. Olayın işleniş şeklinden ve müteakip gelişmelerden bu eylemi örtecek, gizleyecek, saklayacak ve ağırdan alacak mazeretiniz olamaz. Bu nedenle aziz milletimizin de beklediği gibi, hiç kimseyi şaibe ve zan altında bırakmadan bu olaydaki gerçekleri bir an önce ortaya çıkartınız. Ucu kime ve nereye dayanırsa dayansın olayın izini son noktaya kadar sürünüz. Tahkikatın gizlilik gerektirmeyen her aşamasını şeffaf, adil ve önyargısız olarak kamuoyu ile paylaşınız. Milletimizin sizden isteği budur."

Bahçeli, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi muhtemel tahrikler karşısında Milliyetçi Hareket Partisi mensuplarına ve ülkücülere çağrıda bulunarak "Duyarlı, dikkatli ve sakin olmaya; sağduyu ve akılla davranmaya çağırıyorum" dedi.

Bahçeli ayrıca Türk siyasetinin önde gelen şahsiyetlerinden, yaklaşık yarım yüzyıldır ülke yönetiminde ve siyasetinde söz sahibi olmuş, 57. hükümet döneminin koalisyon ortağı, Demokratik Sol Parti (DSP) Onursal Genel Başkanı ve Başbakanı Bülent Ecevit'e MHP olarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Bahçeli, Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural'ın Ecevit'in tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde olayın başından beri bulunduğunu ve kendisinin de Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne gitmeyi düşündüğünü söyledi.

Danıştay'a saldırıyı gerçekleştiren Avukat Alparslan Arslan'ın ülkücü olduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine tepki gösteren Devlet Bahçeli, milliyetçileri ve ülkücülere itidal yaptığı son cümlesini kastederek, "Son bölümü 3 defa okuyunuz" dedi.

Başbakan'ın yaptığı açıklamaların ve bir gazetenin yaptığı yayınların olaylara zemin hazırlayıp hazırlamadığı şeklindeki soruya karşılık Bahçeli, "Olayları son şekliyle değerlendirmek kısır yorumlara bizi götürür. Son yıllarda Türkiye'deki gelişmeleri bütünüyle ele almakta yarar vardır. Ve bugünkü AKP yönetiminin uygulamış olduğu gerilim stratejisinin bir yansımasıdır bu. Buraya dikkat etmek lazımdır" dedi.

Bahçeli sözlerini şöyle sürdürdü: "AKP yönetiminin en akıllıca takip edeceği yol şu olmalıdır. Makul bir süreyi planlayarak, demokrasimizin en vazgeçilmez unsurları kabul edilen siyasi partilerin liderleri ile görüşerek, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı'yla da irtibat kurarak Türkiye'yi sağ salim seçime götürmek olmalıdır. Gerilimin aşağı çekilmesinin yolu bu olsa gerek."

Başbakan'ın cenaze törenine katılmaması ile ilgili soruları cevaplandıran Bahçeli, "Çok yanlış bir davranış" dedi. Bahçeli, ayrıca cenaze töreni sırasında bakanlara karşı gösterilmiş olan tepkinin çok aşırı ve üzücü olduğunu söyledi. Bahçeli, "Türk toplumuna yakışmayan bir davranıştır. Tepkilerimiz daha demokratik yollarla ortaya konmalıdır. Ama Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkıyorum derken sayın bakanlara da saldırmak doğru bir yaklaşım olmamıştır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious