Devlet Başkanı açlığa hala direniyor

Devlet Başkanı açlığa hala direniyor.12972
  • Giriş : 11.04.2009 / 21:01:00

Morales'e Küba'nın efsanevi lideri Castro ve Venezuela lideri Chavez de destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Küba'nın iktidar koltuğunu bırakan tarihi lideri Fidel Castro, açlık grevine başlayan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'i telefonla aradığını ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ile birlikte Morales'e destek verdiklerini söyledi.

Küba'yı ziyaret eden Chavez ile yaklaşık 3 saat görüşen Castro tarafından yayımlanan açıklamada, bu görüşmede Bolivya'daki durumun ele alındığı belirtildi.

Chavez'e Bolivya'daki durum hakkında ayrıntılı bilgi verdiğini söyleyen Castro, daha sonra Morales'e telefon ettiğini ve Chavez ile kendisinin destek mesajını ilettiğini kaydetti.

Castro, "Onun o sakin, ama kararlı, davasının doğruluğundan emin sesini duymaktan memnun oldum. Sağlık durumunun iyi olmasından memnuniyet duyduğumuzu söyledim. Kendisini kararlılığı ve kimseye hakaret etmeden, kimseyi incitmeden ettiği sözler nedeniyle tebrik ettim" ifadesini kullandı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, 2 gün önce, kongrenin genel seçimlerin kesin tarihini belirlemesi için baskı oluşturmak üzere açlık grevine başladığını açıklamıştı.

Morales'in grevine, 14 işçi ve sosyal grup lideri de katılıyor.

Bolivya'da muhalefetin kontrolündeki senato, ocak ayında seçmenler tarafından kabul edilen ve Morales'in lehine anayasal reformları içeren seçim yasasını onaylamamıştı. Morales, muhalefet liderlerini, erteleme taktikleriyle seçimlerin aralık ayında yapılmasını engellemeye çalışmakla suçluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*