Devlet Başkanı Müşerref: Taliban Pakistan'a yayılıyor

  • Giriş : 30.06.2007 / 12:25:00

Müşerref, "Taliban rejimi hızlı ve keskin bir hareket olmadan yakında bütün Pakistan'a yayılmış olacak" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

The New York Times gazetesine konuyla ilgili bir demeç veren Müşerref, "Afganistan'da aktif Taliban direnişinin devam eden büyüsü, Pakistan için ciddi geri tepmeler getirecek. Taliban'a karşı verilen ödünler, örgütün cesaretini daha da arttırıyor" diye konuştu. Haberde, Pakistan İçişleri Bakanlığından hükümete yönelik gelen, Kuzey Batı Sınırı Eyaleti'ndeki silahsız, sayısı belli olmayan ve otoriteyi kaybetmiş güvenlik güçlerinin Taliban'a destek oldukları şeklindeki uyarıların tartışıldığı ifade edildi.

15 sayfalık dökuman üzerinde Müşerref başkanlığındaki Pakistan Ulusal Güvenlik Konseyi'nin fikir alışverişinde bulunulduğu bildirilen haberde, bir Pakistanlı diplomatın rapor hakkında, "Ülkenin kalbine doğrultulmuş bir bıçak için çok doğru tanımlamalar" şeklindeki sözlerine yer verildi. ABD'nin, geçtiğimiz 5 yıl içinde Pakistan'ın Afganistan sınırındaki terörist faaliyetleri bitirmesi için bu ülkeye milyarlarca dolar destek sağladığını vurgulayan The New York Times, finansal desteğin ilk amacının Taliban ve El Kaide oluşumlarına bölgede son vermek olduğunu beyan etti.

Haberde, üzerinde tartışılan dökümanın arkasındaki isimlerden Pakistan İçişleri Bakanı Aftab Khan Sherpao'nun, geçtiğimiz Nisan ayında Peşaver'in kuzeydoğusunda bir intihar saldırısından kılpayı kurtulduğu, olayın şokundaki Sherpao'nun Müşerref'in eylemcilere yönelik politikası hakkında kendisine olan güveni kaybederek böylesi bir rapora imza attığı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious