Devlet başkanının eşi yolsuzluktan yargılanıyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Tayvan Devlet Başkanı Chen Shui-bian'ın eşinin yolsuzluk ve sahtecilikle suçlandığı davanın görülmesine başkent Taipei'de başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

14,8 milyon Tayvan dolarını (450 bin Amerikan doları) zimmetine geçirmekle suçlanan 54 yaşındaki Wu Shu-chen, duruşma başlar başlamaz bayılınca Taipei'deki bir üniversite hastanesine kaldırıldı ve duruşmaya ara verildi. Devlet Başkanı'nın eşi, 1984'te geçirdiği bir kazadan sonra tekerlekli sandalyeye bağımlı hale geldi.

Taipei'deki yasalar, tıbbi nedenlerle sanıkların katılamaması halinde duruşmaların yapılmasına olanak vermiyor. Bu durumda, yolsuzluk davasının belirsiz bir zamana ertelenebileceği belirtiliyor.

Görev süresi Mayıs 2008'de sona erecek olan Başkan Chen de yolsuzlukla suçlanıyor, ancak anayasa, görev başında bulunan bir başkan hakkında, vatana ihanet ya da kışkırtıcı faaliyet durumu dışında, tahkikat yapılmasına olanak tanımıyor.

Karısı hakkındaki suçlamaları reddeden Chen, eşinin suçlu bulunması halinde istifa edeceğine yemin etmişti. Ülkede yolsuzluğa verilen en hafif ceza 7 yıl, sahteciliğe ise 1 yıl olarak belirlenmiş. Yeniden başlaması halinde dava duruşmalarının aylarca sürmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious