Devlet erkanı Atatürk'ün huzurundaydı

Devlet erkanı Atatürk'ün huzurundaydı.16029
  • Giriş : 23.04.2009 / 10:15:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:20:35

TBMM Başkanı Köksal Toptan beraberindeki devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz. TBMM Başkanı Köksal Toptan beraberindeki devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti.

Toptan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 89. yıl dönümü dolayısıyla Meclisteki Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Toptan'ın, kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan ve üzerinde ''TBMM Başkanı'' yazan çelengi Atatürk Anıtı'na bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Törene, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Nazım Ekren, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti, CHP ve MHP'nin grup başkanvekilleri, milletvekilleri ve Meclis çalışanları da katıldı.

Toptan ve beraberindekiler daha sonra, Misaki Milli Kulesi'ne geçerken, Toptan Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

Toptan Anıtkabir Özel Defteri'ne Milli egemenliğe vurgusu yaptığı bir not düşerken yazdıklarını yüksek sesle de okudu.

Anıtkabir'deki törenin ardında TBMM Başkanı Köksal Toptan beraberindeki devlet erkanı ilk Meclis binasına geçti. Toptan İlk Meclis'te bir konuşma yapıyor. Toptan, Cumhuriyeti kuran Gazi Meclis'i anlatıyor.

TÖRENLERİN PROGRAMI

Birinci Büyük Millet Meclisinde düzenlenen anma töreninden sonra Toptan, TBMM'de kutlamaları kabul edecek. (Saat: 10.00/11.30)

- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya İlköğretim Okulunda 23 Nisan Kutlama Programına katılacak. (Saat: 10.30)

-Çankaya Köşkü'nde öğretmen ve öğrencileri kabul edecek olan Cumhurbaşkanı Gül daha sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile Ankara Valisi Kemal Önal ve beraberindeki öğretmen ve öğrenci heyetini kabul edecek. (Saat: 16.00/18.00)

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 23 Nisan dolayısıyla Başbakanlık Merkez Bina'da çocukları kabul edecek.

İZMİR

VALİ KIRAÇ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KOCAOĞLU MAKAMLARINI ÇOCUKLARA BIRAKTI

İzmir'deki mülki idare amirleri ve yerel yöneticiler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuklarını geleneksel olarak çocuklara bıraktı.

İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın koltuğuna Güzelyalı İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Merve Bodu oturdu.

Bodu, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü, Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürünü telefonla arayarak çeşitli talimatlar verdi.

Bodu, Vali Kıraç'ın, basın mensuplarının ve tüm çocukların bayramını kutladığını belirtti.

Basın mensuplarından sadece 5 soru alacağını kaydeden Bodu, İzmir'in ilk kadın valisi olduğu hatırlatılması üzerine kadın erkek ayrımına inanmadığını ifade ederek, kendisinin İzmir'in ilk, ancak Türkiye'nin ikinci kadın valisi olduğunu kaydetti.

İzmir'in sorunları ile ilgili bir soru üzerine Bodu, çok güzel bir kentte yaşadıklarını, sorunları hep birlikte çözebilecek durumda olduklarını belirterek, ''güzel şeyler düşünürsek, güzel şeyler olacak'' dedi.

Vali Bodu, metro çalışmasının okullarda eğitimi aksattığını belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanından metro çalışmasını en kısa sürede bitirmesini isteyeceğini söyledi.

Bir basın mensubunun, İzmir'in EXPO'ya tekrar aday olup olmayacağı yönündeki bir sorusu üzerine ''insan yılmamalı, devam etmeli'' yanıtını veren Bodu, belediye otobüslerinin ilköğretim öğrencilerine ücretsiz hale getirilmesini istedi.

Sorular sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanını arayan Budu, ilgili taleplerini iletti. Bodu, İl Emniyet Müdüründen, ''trafik terörünün'' sonlanması için çalışma yapılmasını, İl Milli Eğitim Müdüründen de kentte okuma yazma bilmeyenlerinin sayısının belirlenmesini istedi.

Bodu, İzmir'de hala okuma yazma bilmeyenlerin bulunduğuna işaret ederek, bu devirde bunun İzmir'e hiç yakışmadığını sözlerine ekledi.

Koltuğunu bir günlüğüne Merve Budu'ya teslim eden İzmir Valisi Cahit Kıraç, görevi devrettiği Vali Bodu'nun başarılı bir yönetim gerçekleştirdiğini belirterek,  İzmir için anlamlı bir Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı geçirdiklerini söyledi.

Kıraç, TRT Uluslararası Çocuk Şenliği çerçevesinde 5 kıtadaki 60 ülkeden 950 çocuğu İzmir'de ağırladıklarını hatırlatarak, ''dünyanın en güzel çiçeklerini İzmir'de ağırlıyoruz. Bunun gelecek için, ülkeler arasında kurulacak çok güzel bir köprü olacak. 60 ülkeden çocukların bu şenlik için ülkemize gelmesi, bu ülkelerde Türkiye'nin artık birer fahri konsoloslarının bulunduğu anlamına geliyor'' diye konuştu.

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE KOLTUĞU DA ÇOCUKLARIN-

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, 23 Nisan dolayısıyla makamını Agah Efendi İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Bahar Yılmaz'a bıraktı.

Kocaoğlu'nun makamına oturan ve Hatay 80. Yıl Çocuk Yuvası'nda kaldığı öğrenilen Yılmaz'ın yardımcılıklarını ise Vali Namık Kemal Şentürk İlköğretim Okulu öğrencisi 4. sınıf öğrencisi Murat Demirkol ve Cemal Gürsel İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Serdar Sarıyıldız yaptı.

Yılmaz, Kocaoğlu'nun talimatlarını sorması üzerine okullara süt dağıtımının devam etmesini, yardımcıları Demirkol ve Sarıyıldız'ın kaldığı Şehit Adem Dertsiz Çocuk Yuvasının bahçesinde düzenlemeler yaptırılmasını ve spor alanlarının oluşturulmasını istedi.

Yılmaz, daha sonra İzmir Valisi ve Konak Belediye Başkanı ile telefonla görüşerek bazı isteklerde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*