Devlet korumasından hapishaneye

Devlet korumasından hapishaneye.6317
  • Giriş : 30.01.2009 / 11:25:00
  • Güncelleme : 30.01.2009 / 11:21:22

Töre mağduru Nazan, önce devlet koruması altına alındı, sonra çıkarıldı. Nazan üç yıl sonra yine devlet çatısı altında: "Fuhuş"la ilgili suçlardan 350 yıla kadar hapsi isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nazan imza atarken objektife baktı. Gözlerinde hüzün, belli belirsiz gülümseyemedi bile. Saçları traşlı Rüstem ise kaygılı, başı önündeydi.
İmam nikâhıyla zorla evlendirildiği kuzeninden Rüstem için kaçan Nazan ve sevgilisi için askerden firar eden Rüstem aşkından geriye cezaevinde yaptıkları nikâhtan bir tek bu buruk kare kaldı.

Rüstem"in cansız bedeni, üç yıl önce Diyarbakır"ın Çakırbağ mezrasında başına dört kurşun sıkılmış halde bulundu. Yumruk halinde kalan sol elindeyse "Nazan-Rüstem" yazılı alyansı vardı. Töre mağduru Nazan ise şimdi "fuhuş yapmak ve fuhuşa aracılık etmek" suçundan yargılanıyor.
Nazan ve Rüstem"in hikâyesi üç yıl önce Diyarbakır"da başladı. 18 yaşındaki Nazan D. ve 23 yaşındaki Rüstem G. birbirlerini sevmişti, evlenmek istediler. D. ailesi evliliğe karşı çıktı. Nazan"ın söz hakkı yoktu, zorla amcasının oğlu Atilla D. ile imam nikâhı kıyıldı, Bismil"e gönderildi. Nazan sekiz ay boyunca eşi ve amcasından (kayınpederi) şiddet gördü. Dayanamadı, babasının evine kaçtı. Bir süre sonra Rüstem G. ile imam nikâhı kıyarak birlikte yaşamaya başladı. Ama Rüstem"in askere gitmesiyle birlikte ise Nazan için zor günler yeniden başladı. Nazan"ın ailesi onu yine eski eşine vermek istedi. Bunu öğrenen Rüstem, İzmir"deki birliğinden kaçarak Diyarbakır"a geldi. Yakalandı ve İzmir"deki askeri cezaevine kondu.

Pes etmediler. Bu kez Nazan kaçtı. İzmir"e gitti. Cezaevinde gizlice nikâh kıydılar. Artık resmen evliydiler. Rüstem askerden döndükten sonra Diyarbakır"da yaşamaya başladılar.

Durumu öğrenen baba Vezir D., damadından 10 bin YTL başlık parası istedi. Baba D., parayı verip şehri terketmelerini, aksi takdirde kardeşinin ve yeğeninin onları yaşatmayacağını söyledi. Rüstem"in parası yoktu. Baba D. bu kez damadına gitmesini, parayı getirince kızını alabileceğini söyledi. Ama Nazan ve Rüstem birlikte yaşamaya devam etti.
Baba D., damadı Rüstem G."yi kızının eski kocası Atilla D. ve amcası İrfan D. ile birlikte kaçırdı. Tarih 28 Kasım 2006"yı gösteriyordu. Rüstem"i Çakırbağ beldesine götürdüler. Nazan eşinden haber alamayınca Rüstem"i aradı. Rüstem, “Babanla birlikteyim” dedi. Nazan mahkemede ifadesinde o günü şöyle anlattı: “Eşimi beş altı kez aradım cevap vermedi. Israrla aradığımda bu kez tanımadığım biri açtı ve telefonu yerde bulduğunu söyledi. Babamı arayıp eşimi sordum. Bana "Ya ölmüş ya da öldürülmüştür" dedi. Sonra da, "Onu öldürdüm" dedi. Babam eşimi kandırıp, amcam İrfan, eski eşim Atilla ve kayınbiraderim Mehmet"e teslim etmiştir. Bunlar benim eşimi öldürdüler. Hepsinden şikâyetçiyim” dedi. Rüstem G."ninse güçlükle açılan elinden "Nazan-Rüstem" yazılı alyansı çıktı.

Baba D. yaklaşık bir ay sonra tutuklandı. Atilla, İrfan ve Mehmet D. için tutuklama kararı çıktı. Nazan, Töre cinayetine kurban gideceği endişesiyle korumaya alındı. Sanıklar hakkında ise "ağırlaştırılmış müebbet hapis" istemiyle dava açıldı.

Yargılama sürerken Nazan için çıkarılan koruma tedbiri kaldırıldı. Gideceği hiçbir yer yoktu. Üç yıl geçti. Nazan bugün 17 kişiyle birlikte haklarında 82 ayrı suçtan dolayı 18 yıldan 350 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Töreyle 21 yaşında hayatı sönen Nazan "Fuhuş yapmak ve fuhuşa aracılık etmek" suçundan Diyarbakır E Tipi Cezaevi"nde tutuklu bulunuyor.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*