Devlet memuları ısrarlar 'ek zam' istiyor

  • Giriş : 05.07.2007 / 23:19:00

KESK, hükümetin enflasyon farkını gerçek anlamda telafi edebilecek bir ek zam yapmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, yaptığı yazılı açıklamada, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının gerçekçi olmadığını ve hesap oyunu yapıldığını iddia etti.

Tombul, şunları kaydetti: “Sene başında verdikleri yüzde 3’lük zam, gündelik hayatın gerçek rakamlarıyla boy ölçüşememiştir. AK Parti hükümeti, enflasyon farkını gerçek anlamda telafi edebilecek, iddia ettikleri ekonomik büyümeden kamu çalışanlarına düşen payı verecek ve insanca bir yaşamı mümkün kılacak bir ek zam yapmalıdır. Bugün 725 YTL olan en düşük memur maaşı derhal 1100 YTL’ye yükseltilmelidir.”

‘MAAŞLARA YAPILAN ARTIŞ EKSİK’

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı da, 1 Temmuz 2007 tarihi itibariyle memur maaşlarına yapılan artışın eksik olduğunu öne sürdü.

Avcı, açıklamasında, “Yüzde 2.1 oranındaki enflasyon farkı ile yüzde 3 ve yüzde 4 oranındaki maaş artışı rakamının maaşlara ayrı ayrı yansıtılması gerekirken, söz konusu oranların birlikte yansıtılması sonucu memurların sofrasındaki bir dilim peynire ve bir kaç zeytine daha hükümet göz dikme uyanıklığı göstermiştir” ifadesine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious