Devlet Meteoroloji İşleri'nde bir ilk

Devlet Meteoroloji İşleri'nde bir ilk.8380
  • Giriş : 26.10.2008 / 11:55:00

Devlet Meteoroloji İşleri (DMİ) Genel Müdürlüğüne atanan Mehmet Çağlar, kurumun 76 yıllık tarihinde bu göreve getirilen ilk meteoroloji mühendisi oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurumun meteorolojik parametreleri ölçtüğünü ve bunlardan faydalanarak hava tahminleri yaptığını anımsattı.

Kurumun neredeyse yarım yüzyıla yaklaşan tarihi boyunca çok değerli genel müdürlerin hizmet ettiğini belirten Çağlar, ''Bir meteoroloji mühendisi olarak ben de Sayın Veysel Eroğlu'nun takdiriyle atanmış bulunuyorum. Atamamın meteoroloji camiası açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü meteoroloji bir ilim. Meteorolojik incelemeleri yaparken çok büyük oranda matematiksel, istatistiksel modeller kullanılıyor. Ciddi bir eğitim ve altyapı gerektiriyor'' dedi.

Türkiye'de akademik anlamda meteorolojik eğitim veren tek kurumun İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunduğunu belirten Çağlar, bunun dışında bir de Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi bulunduğunu söyledi.

Uygulamada, teknoloji kullanımının başarıyla gerçekleştirilmesi açısından yüksek lisans ya da doktora düzeyinde çalışmalar yapılması gerektiğini anlatan Mehmet Çağlar, ''Bu kapsamda hizmet etmekten onur duyuyorum. Genel müdürlüğümüzü uluslararası alanda ilk 10 kurum arasına çıkarmak için çok çalışarak, teknolojiyi iyi kullanarak, hizmet ettiğimiz sektörlerle bir araya gelerek müşteri odaklı çalışmalara devam edeceğiz'' diye konuştu.

Küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliği sorununun meteoroloji biliminin önemini daha da artırdığını vurgulayan Çağlar, ''Ulaşıma çok büyük hizmet veriyoruz. Hava, kara, deniz ulaşımı başta olmak üzere. Bir uçak kalkarken, inerken meteorolojik verileri alarak, hangi seviyede uçacağını, hızını hava şartlarına göre belirliyor. Gemiler de mutlaka meteorolojik verileri almak zorunda. Kara ulaşımında da önemli, vatandaşın birisi veya ulaşım sektöründekiler yollar üzerinde meteorolojik faktörleri bilmek zorunda. İşte tüm bunların eksiksiz yapılması meteoroloji bilimine yabancı olmamakla mümkün oluyor'' dedi.

Hayati sayılabilecek birçok görevi başarıyla yürüttüklerini anlatan Çağlar, ''Silahlı Kuvvetler, yurt savunmasında bizlerle birlikte çalışıyor. Tatbikatlarda birlikte hareket ediyoruz'' diye konuştu.

Kurumun çalışmalarına olan ilginin her geçen gün arttığını belirten Çağlar, web sitesine günde 1 milyondan fazla vatandaşın girdiğini bildirdi.

-SONBAHAR AYLARI YAĞIŞ DURUMU-

İklim değişikliği konusuna da değinen Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Çağlar, dünya genelinde hava sıcaklığında 1 derecelik artış olduğunu anımsattı.

Türkiye'de ise sıcaklıklarda bazı bölgelerde artış, bazılarında ise düşüş olduğunu kaydeden Çağlar, şöyle devam etti:

''Yağışlarımızda bir değişkenlik var. Her ne kadar yağışlar hidrolik çevrimden dolayı atmosfere giden, kaybolan su miktarıyla dönen su miktarı aynı olsa da şehirleşmenin ve iklim değişikliğinin de etkisiyle bölgesel olarak farklılık gösterebiliyor yıllara bağlı olarak. Biz de bunu izliyoruz. Buna göre alınması gereken önlemler konusunda karar vericilere destek veriyoruz. Mevsimsel tahminleri mutlaka yapıyoruz. Bunu yaparken uluslararası kurumlarla işbirliği halindeyiz. Bunlardan bir tanesi İngiltere'deki Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi...Bunun kurucu üyesiyiz ve biz de personelimizle çalışıyoruz. Meteorolojik hizmetlere katkı sağlıyoruz. Buradaki çalışmalarda, 3 aylık bir tahminimiz var. Tabii, bu bire bir değil, uzun yıllar ortalamasına göre ne olacağı tespit ediliyor.

Buna göre, Ekim, Kasım, Aralık aylarına baktığımızda yağışlar mevsim normalleri civarında görülüyor. Bazı bölgelerde çok az miktarda yağış artışı ve eksikliği var. Sıcaklıklarda ise 0 ile 1 derece farklılıklar var. Ama genel anlamda mevsim normallerinde görünüyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*