Devlet mezarlığındaki ilk Başbakan

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Bülent Ecevit cumartesi günü düzenlenecek devlet töreninin ardından Türkiye Cumhuriyeti Devlet Mezarlığı’na defnedilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bugüne kadar üç Cumhurbaşkanı ve Kurtuluş Savaşı’na katılan altmış bir komutanın defnedildiği mezarlığa başbakanlar defnedilemiyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları ve Kurtuluş Savaşı’na katılan komutanlar için yaptırılan devlet mezarlığı son haline 1988 yılında kavuştu.

Çankaya Köşkü'nün üç sakini Cemal Gürsel, Cevdet Sunay ve Fahri Sabit Korutürk'ün dışında Gazi Mustafa Kemal'in Kurtuluş Savaşındaki silah arkadaşlarından Mareşal Fevzi Çakmak, Orgeneral Kazım Orbay, Korgeneral Kazım Karabekir, Korgeneral Ali Fuat Cebesoy ve 57 üst düzey komutan son yolculuklarına devlet mezarlığında uğurlandı.

Mezarlıkta Bülent Ecevit için hazırlıklar başladı. Ecevit'in mezar yeri düzenlenirken tören için de son ayrıntılar gözden geçiriliyor.

42 yılını Türk siyasetine veren ve hep Cumhuriyet'i savunan Karaoğlan'ın ebedi istirahatgahı Cumhuriyet’i kuran komutanların, Gazi Mustafa Kemal'in silah arkadaşlarının yanı başı olacak.

Ecevit 5 kasımda hayatını kaybetti

Geçirdiği beyin kanaması sonucu beş aydan bu yana GATA'da tedavi altında bulunan eski Başbakan Bülent Ecevit, 5 kasım akşamı solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmişti.

GATA açıklamasında, ''18 mayıs 2006 tarihinden bu yana GATA Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanlığı Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip ve tedavisi yapılan Sayın Bülent Ecevit'in stabil seyreden solunum ve dolaşım fonksiyonları son bir haftadır giderek bozulmuş ve uygulanan tedavilere yanıt alınamamıştır. Sayın Bülent Ecevit, 5 kasım 2006 günü saat 22.40'da dolaşım ve solunum yetmezliği sonucu vefat etmiştir. Türk Milletinin başı sağolsun'' denilmişti.

Kameralar Ecevit'i son olarak 18 mayıs perşembe günü Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in cenaze töreninde görüntülemişti. Törene katılan Bülent Ecevit, tören sonrasında rahatsızlanarak GATA'ya kaldırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious