Devlet sayısı azaldığı için 'manda' dağıtacak

Devlet sayısı azaldığı için 'manda' dağıtacak.15705
  • Giriş : 16.05.2009 / 12:31:00

Eti, sütü ve yoğurdunun lezzetiyle bilinen, ancak son yıllarda giderek azalan manda sayısının artırılması için devlet manda dağıtacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Sakarya, Afyon ve Kırklareli gibi bazı illeri pilot bölge seçerek manda sayısının artmasına yönelik bir proje başlattı. Çalışmaların son aşamaya geldiği projede pilot seçilen illerde belirlenen ailelere hane başına 10'ar adet manda verilecek.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın verilerine göre 1982'de 1 milyonun üzerinde bulunun manda varlığı son yıllarda 200 bine kadar düştü. İnek sütüne göre besleyici özelliği daha fazla olan ayrıca etinin yine sığır etine göre yüzde 40 daha az klosterol ve yüzde 55 daha az kalori içeren mandanın sayısının çoğaltılması teşvik edilecek. Sakarya Tarım İl Müdürü Abdurrahman Çakar, mandacılığın gelişmesi ve genetik zenginliğin korunabilmesi için bakanlığın bir çalışma içerisinde olduğunu belirterek, "Bu konuda çalışmalar tamamlanmak üzere. Gerekli mera ıslahları yapıldı. Bu işi yapmak isteyen aileler belirlendi. Bu ailelere 10'ar baş kredili ve uzun ödemeli manda dağıtılacak. Proje ile manda sayısı artırılacak" dedi.

TALEBE YETİŞEMİYOR

Sakarya'nın Maksudiye Köyü'nde manda yetiştiren Fitret Erbay, mandanın sütü ve etine büyük talep olduğunu belirterek, "Talebe yetişemiyorum." dedi.

Manda sayısının 80'e çıktığını ifade eden Erbay, "Manda diğer sığırlar içerisinde bakımı en kolay ve zahmetsiz olan bir hayvan. Kolay kolay hastalanmaz. Hastalığa karşı çok dirençli. Her türlü otla beslenebilir ve merada olduğu sürece yem falan gerekmez. Sütü, yoğurdu, kaymağı çok güzel olur. Sütü inek sütüne göre daha besleyicidir. Ekonomik değeri inek sütünün 3- 4 katı kadardır. Etinden yapılan sucuğu, sütünden yapılan yoğurdu çok güzel olur. Mandanın etine, sütüne karşı büyük talep ver." şeklinde konuştu.

Sakarya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, manda varlığının neredeyse yok olmak tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını vurgulayarak bakanlığın projesinin çok doğru bir proje olduğunu ve desteklediklerini söyledi. Yıldız, mandaların bakımının diğer sığırlara göre avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*