'Devlet sırrı' komisyondan geçti

'Devlet sırrı' komisyondan geçti.19566
  • Giriş : 20.05.2008 / 22:20:00

Komisyon, AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar Yakış başkanlığında toplandı. Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdür Yardımcısı Haluk Çolak, Devlet Sırrı Kanunu Tasarısı hakkında Komisyon üyelerine bilgi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet sırrının korunması ve saklanmasına ilişkin AB'nin herhangi bir bağlayıcı veya zorlayıcı direktifi bulunmadığını belirten Çolak, kamusal gizliliğin çerçevesinin çizildiğini, gizlilik yerine şeffaflığa geçiş noktasında bir düzenleme yapılmak istendiğini söyledi.

DSP Balıkesir Milletvekili Hüseyin Pazarcı, gizlilik gerektiren uluslararası sözleşmelerin nasıl yürürlüğe gireceğine ilişkin düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, gizliliğin nereden başladığının çok iyi belirlenmesi gerektiğini belirterek, bazı bilgilerin ''çok gizli'' olduğu gerekçesiyle Meclis Araştırma komisyonlarına verilmediğini söyledi.

CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, devlet sırrının korunmasına ilişkin şimdiye kadar yürütülen yasaların yeterli olduğunu, eğer eksiklik varsa bunların mevcut yasalarda düzenlemeyle giderilmesi gerektiğini savundu.

''Tasarıyla şeffaflaşıyor muyuz, yoksa gizleniyor muyuz?'' diye soran Erbatur, yapılan bir anlaşma hakkında ''devlet sırrı'' olduğu gerekçesiyle bilgi alamadıklarını, düzenlemede bu yöndeki sorunların giderilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Onur Öymen ise oluşturulacak kurulun, bir bilginin veya belgenin devlet sırrı olup olmadığına karar verecek olmasını eleştirdi.

Müsteşarların bilmesi gereken devlet sırlarının da olduğunu belirten Öymen, ''Bir belgenin gizlik durumuna göre, Türkiye'de belli kurallar var. Türkiye, yeni kurulmuş bir devlet değil. Devlet sırrının korunmasına ilişkin bu ihtiyaç nereden çıktı'' diye konuştu.

Tali Komisyon olan AB Uyum Komisyonunda, Devlet Sırrı Kanunu Tasarısı, maddeleri görüşülmeksizin kabul edildi.

Komisyon gündemindeki Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı da ele alındı. Komisyonda alınan karar doğrultusunda, tasarının komisyonu ilgilendiren maddeleri görüşülerek kabul edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious