'Devlet sırrı'na yeni düzenleme

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan tasarıya göre devlet sırlarını oluşturulacak bir kurul belirleyecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toplantıda, devletin işleyişinin daha açık, şeffaf ve hesap verebilir hale getirilmesi amacıyla TBMM'deki ticari sır tasarısının ardından Bakanlar Kurulu'nda devlet sırrı ile ilgili bir tasarı imzaya açıldı. Tasarıya göre, devlet sırrı olup olmadığı Başbakan'ın başkanlığında Adalet, Dışişleri, İçişleri ve Milli Savunma bakanlarından oluşacak bir kurul tarafından belirlenecek.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Bu kanunun amacı devlet sırrı niteliği taşıyan gizli bilgi ve belgelerle, diğer gizli bilgi ve belgelerin ne şekilde korunacağı, saklanacağı ve bunlarla ilgili yükümlülüklerdir. Bu sır kavramı zaman içinde değişmektedir. Dolayısıyla daha esnek bir kısım tanımlar ve düzenlemeler gerektirmektedir" dedi.

Tasarının yasalaşmasının ardından 30 sene evvel kabul edilmiş, herkesin bildiği bir konuyla ilgili olarak karikatürize bir durum yaşanmayacağını ifade eden Çiçek, "Örneğin bize gelen kâğıtlarda gizlidir damgası taşımaktadır. Bu yasanın çıkmış olması halinde Türkiye'deki hem devlet sırrı hem de gizlilik dereceli birçok evrak rahatlıkla bilinebilir duruma gelecektir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious