Devlet varlıklı huzurevi sakinlerini korumaya alıyor

Devlet varlıklı huzurevi sakinlerini korumaya alıyor.12235
  • Giriş : 15.06.2008 / 13:21:00
  • Güncelleme : 15.06.2008 / 12:59:00

Huzurevlerindeki zengin yaşlılar ancak savcılıktan özel izinle ziyaret edilebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Beykoz’daki tapu çetesi vahşetinin ardından gözler, varisi olmayan zengin vatandaşlara çevrildi. Huzurevlerinde kalan ve yüklü malvarlığına sahip yaşlılara yönelik koruma artırıldı.

Beykoz’da bir huzurevinde yaşayan ve 20 milyon YTL serveti olan 84 yaşındaki Ermeni asıllı Ahmet Esat Kahya da devlet korumasına alındı. Kahya’yı ziyaret etmek isteyen kişiler savcılıktan izin alıyor. Ziyaret ise doktorların gözetiminde gerçekleştiriliyor. Bir huzurevi çalışanı, Kahya’nın sağlık durumu hakkında bilgi almak için sürekli telefonlar geldiğini belirterek, “Kahya, dolandırıcılık haberlerinin ardından koruma altına alındı. İki doktorun kontrolü altında bulunuyor” dedi. Kahya’nın varisi olmadığı için mirası devlete kalacak. Ahmet Esat Kahya 2006 yılında, dolandırıcılık girişimine maruz kalmıştı. Kahya’nın, kimlik bilgilerine ulaşan Yakup M., onun adına Güngören’deki bir adres için ikametgah aldı, ardından notere vekaletname hazırlattı. Uzman Dr. A.K.’nin imzasıyla, “Şahsın hukuki ehliyeti tamdır” yazılı rapor hazırlandı. Yakup M. daha sonra da Bakırköy Tapu Müdürlüğü’ne gelerek Kahya’ya ait olan malları üzerine alıp, satmak için çalışmalara başladı. Ancak dönemin Bakırköy 2. Tapu Müdürü Muzaffer Uysal, Kahya’nın resmi ve imzasının benzemediğini belirledi. Ve vurgun planı deşifre edildi.

SERVET AVCILARI

Konu hakkında yorum yapan İstanbul Sosyal Hizmetler eski İl Müdürü Kahraman Eroğlu, zengin yaşlı kişilerin her zaman servet avcılarının hedefi olduğunu dile getirdi. Eroğlu, “Bazen öz çocukları gelip yaşlılara zorla imza attırıyorlar. Bir defasında 35 yaşında bir kadın zengin bir yaşlı ile evlenmek için gelmişti” diye konuştu.

Suç ve Ceza’daki Raskolnikov’u örnek almış

SON yılların en korkunç suç örgütünün lideri Çetin Acar’ın ‘Suç ve Ceza’ romanının kahramanı Raskolnikov’dan çok etkilendiği ortaya çıktı. Cinayetleri işlerken kendisini Raskolnikov’a benzeten Acar, çete elemanlarına da sık sık ondan bahsediyordu. Dostoyevski’nin ünlü romanının iyi niyetli ve fakir kahramanı maddi açıdan çok sıkışınca eşyalarını rehin bıraktığı yaşlı kadını öldürmüştü. Acar’ın sorgusunda da işlediği suçları Raskolnikov benzeri gerekçelere dayandırdığı öne sürüldü.

AKŞAM

İlgili haber: 'Domuz Bağı' çetesi çökertildi: 25 zanlı sorgulanıyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious