Devlet zam üstüne zam yapıyor!

  • Giriş : 07.11.2007 / 20:01:00
  • Güncelleme : 07.11.2007 / 19:55:32

Türkiye gündemi "terörü" tartışadursun vatandaşın cebine ateş düşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaklaşan kış öncesi enerji zamları uygulamaya giriyor. Öncelikle yüzde 15’lik elektrik zammı yürürlüğe girecek.

Hükümetin, enerji KİT’lerinin finansman açığını kapatmak için uygulamayı planladığı elektrik zammında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onayı bekleniyor. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın imzalayarak Bakanlar Kurulu’na sunduğu kararname TEDAŞ’ın önerdiği gibi sanayiye yüzde 10, konutlara yüzde 15 oranında zam getiriyor.

İlk toplanacak Bakanlar Kurulu’nda diğer bakanlar ve Başbakan Erdoğan’ın imzaları tamamlanırsa zam kararı yürürlüğe girecek.

ZAMLI TARİFE GERİYE DÖNÜK YANSIYACAK

TEDAŞ yetkilileri, zamla ilgili kararnamenin 1 Kasım 2007’den geçerli olmak üzere hazırlandığına dikkat çekiyor. Onay tarihinden sonraki faturalarda zamlı tarife geriye dönük olarak uygulanacak. Aralık faturasına zamlı tarife 1 aylık olarak yansıtılacak. Yılbaşından sonra da otomatik fiyatlandırma uygulamaya girecek.

DOĞALGAZA DA OCAK’TA ZAM GELİYOR

Enerjideki zam elektrikle sınırlı değil. Doğalgaza da ocak ayından itibaren zam uygulanacak. Yaklaşık 1 yıldır zam yapılmayan doğalgaz, petrol fiyatları düşse de biriken zam ihtiyacı nedeniyle ucuzlatılamadı.

Son dönem yeniden yükselişe geçen petrol fiyatlarının doğalgaza yansıması da Ocak ayına denk geliyor. Zam oranı henüz belirlenmese de daha öncekiler gibi yüzde 5 ila 8 aralığında zam yapılması bekleniyor.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious