Devlete 8,4 milyar YTL elektrik borcu olan kurum

Devlete 8,4 milyar YTL elektrik borcu olan kurum.12901
  • Giriş : 02.05.2008 / 11:29:00

Abonelere sattığı elektriğin parasını alamayan Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'nin de (Tedaş) elektrik parası ödemediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu raporuna göre Tedaş'ın, Türkiye Elektrik Taahhüt ve Ticaret AŞ (Tetaş) ve Elektrik Üretim AŞ'ye (Eüaş) elektrik borcu 8,4 milyar YTL'ye ulaştı. Kurumun abonelerden tahsil edemediği alacakları ise 8,5 milyar yeni lira. Raporda, Tedaş'ın abonelerden tahsil ettiği paranın kurumun personel ve işletme giderlerine bile yetmediği ifade edildi. Son yıllarda enerji sektöründe faaliyet gösteren kamu şirketleri nakit sıkıntısı yaşamaya başladı. Kurumların birbirine ödeme yapmaması nedeniyle ortaya çıkan borç sarmalı her geçen gün büyüyor. Bundan etkilenen kurumlardan biri de Tedaş. Elektrik dağıtımının yüzde 98'ini elinde bulunduran kurum, adeta borç batağında yüzüyor. Tedaş'ın 2006 yılı mali durumunu inceleyen Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, ilginç tespitlerde bulundu.

Aralık 2007'de onaylanan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilen Kurul raporunda Tedaş'ın parasını ödemeyen abonelerin elektriğini kesmemesi eleştirilirken bu durumun şirketin mali yapısını bozduğuna dikkat çekiliyor: Rapora göre Tedaş, Tetaş ve Eüaş'tan abonelere ulaştırmak için satın aldığı elektriğin parasını ödemiyor. Şirketin her iki kuruma borcu 2007 yılında bir önceki seneye göre yüzde 37 artışla 8,4 milyar YTL'ye çıktı. Raporda öne çıkan bazı ayrıntılar şöyle: Tedaş'a bağlı 20 yerel dağıtım şirketinden 6'sı kâr ederken geri kalan 14'ü şirket zarar ediyor. Öte yandan kurum, 13,2 yeni kuruşluk birim fiyattan aldığı elektriği 12,1 kuruştan satıyor. Maliyetinin altında satış Tedaş'ın zarar etmesine yol açıyor.

Yüksek Denetleme Kurulu, yeterli yasal altyapı olmasına karşın Tedaş'ın elektrik tahsilat ve tahakkuk hizmetlerinde başarılı olamadığını öne sürüyor. Elektrik parası ödemeyen abonelerin elektriğinin kesilmemesi, yanlış bir uygulama olarak değerlendirilirken, bu durumun elektrik borçlarını ödenemez duruma soktuğuna vurgu yapılıyor. Raporda konuyla ilgili tespitler şöyle: "Elektrik dağıtımıyla ilgili yürürlükteki mevzuatta, borcunu zamanında ödemeyen abonelerden, enerji bedellerinin tahsil edilebilmesi için, elektriğin kesilmesi ve sözleşmenin iptal edilmesi gibi yaptırımlar mevcut olmasına karşın, genelde enerji bedelini ödememe alışkanlığı olan abonelere bu tip yaptırımların uygulanmadığı ve fatura çıkarılmaya devam edildiği gözlenmiştir."

Tedaş'ın alacakları içinde en büyük pay yüzde 27'yle genel aydınlatma hizmetleri. Bunu tarımsal sulama (yüzde 17), resmi daireler (yüzde 16), meskenler (yüzde 13), belediyeler (yüzde 9) ve ticarethaneler (yüzde 9) izliyor. Geri kalan yüzde 10'luk kısım ise sanayi, içme suları, hayır kurumları ile KİT ve diğer abone gruplarına ait. Raporda, alacakların titizlikle takip edilerek borcunu ödemeyen abonelerin belirlenmesi ve hukuki sürecin başlatılması isteniyor.

Tasarruflu ampullere ağırlık verilmeli

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Tedaş'tan trafiğin yoğun olmadığı caddelerde aydınlatmayı azaltmasını istedi. Kurul'un hazırladığı raporda, aydınlatma giderlerinin azaltılması için şu önerilerde bulunuluyor: Genel aydınlatmada randımanı yüksek, tüketimi az ve uzun ömürlü armatürler kullanılmalı, trafiği yoğun olmayan caddeler aşırı aydınlatılmamalı, fazla enerji tüketen büyük güç ampulleri şehir ana caddeleri ile kavşaklar dışında tercih edilmemeli, belli yerlerde gecenin belli saatlerinde aydınlatma yarı yarıya ya da üçte bir oranında azaltılmalı. Tahsilat ve Tahakkuk Dairesi'nin verilerine göre, belediyelerden sadece aydınlatma alacakları 2 milyar YTL'ye yaklaştı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious