Devlete kaçak akaryakıt kazığı!

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Bir kamu kuruluşunun akaryakıt ihalesine çok düşük teklif veren şirket, görevli nezaretinde rafineriden yüklenen tankerleri, yolda kaçak akaryakıt yüklü aynı tipteki tankerlerle değiştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), kaçak ve standart dışı ürün kullanımını önlemek için akaryakıt sektöründe denetimlerini sıklaştırırken sektörü yıllardır kolay kazanç kapısı olarak görenler de akıllara durgunluk veren vurgun girişiminde bulunuyor. Her yıl kaçak akaryakıt nedeniyle 3 milyar dolar vergi kaybına uğrayan Türkiye'de, kamu kurum ve kuruluşlarının açtığı büyük miktarlı akaryakıt (motorin, fueloil ve benzin gibi) alım ihalelerinin de milyonlarca dolarlık maddi kayıplara yol açacak vurgunlara sahne olduğu ortaya çıktı.

Düşük teklif dikkat çekti

Kamunun açtığı ihalelere, zaman zaman akaryakıtın rafineri çıkış fiyatının çok altında olağanüstü düşük teklifler atılıyor. Akaryakıt gibi fiyatı ve kar payı belli olan bir ürün için 'şaibe' kaygısı oluşturacak biçimde verilen düşük teklifler, hem EPDK'nın hem Emniyet Genel Müdürlüğü'nün dikkatinden kaçmıyor. EPDK, bu tür tartışmalı tekliflerin verildiği ihaleleri, ihbar ya da duyum üzerine yakın markaja alırken, Emniyet Genel Müdürlüğü de önemli bir kamu kurumunun akaryakıt alım ihalesinde nefes kesen bir operasyonla milyonlarca dolarlık vurgunu son anda önledi.

Film gibi operasyon

Sabah'ın üst düzey yetkililerden aldığı bilgiye göre, bir süre önce adı saklı tutulan bir kamu kurumu, yıllık gereksinimini karşılamak için akaryakıt alım ihalesine çıktı. İhale, dikkati çekecek düzeyde düşük fiyatla sonuçlandı. Prosedürler tamamlandı ve malın teslim aşamasına geçildi. İhaleyi kazanan şirket yetkilileri ile kamu görevlileri, akaryakıtı almak için birlikte rafineriye gitti. Ürün, tankerlere yüklendi. Dolu tankerler ilgili kamu kurumunun deposuna boşaltılmak üzere yola çıkarıldı. Alıma nezaret eden kamu görevlisi de tankerleri izleyen başka bir araca binerek, yola koyuldu.

Tankerler değiştiriliyor

Kamu görevlisinin içinde bulunduğu araç ile tankerler bir süre nizami biçimde hareket etti. Yolda, kamu görevlisine çaktırmadan 'kaşla göz' arasında dolu ve standartlara uygun akaryakıt taşıyan tankerler, aynı plakalı ve aynı tipteki standart dışı ya da kaçak ürün taşıyan başka tankerlerle değiştirildi. İhbar üzerine süreci başından sonuna izleyen güvenlik güçleri, tankerlerin değiştirilmesinin hemen ardından suçüstü yaparak, milyonlarca dolarlık kaçak akaryakıt vurgununu önledi. Yetkililer, standartlara uygun olan akaryakıtın her yerde alıcı bulabileceğine işaret ederek, "Tankerler dolusu kaçak akaryakıt, piyasada hiçbir sorun yaratmadan satılabilecek standart akaryakıtla değiştiriliyor. Bu yolla çok büyük kazançlar sağlanıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious