Devlete tuzak kuranların üzerine sonuna kadar gidilmeli

Devlete tuzak kuranların üzerine sonuna kadar gidilmeli.16868
  • Giriş : 28.01.2008 / 13:00:00
  • Güncelleme : 28.01.2008 / 13:17:33

Susurluk'tan bugüne kadar adı birçok karanlık olaya karışan Veli Küçük'ün cezaevine girmesi büyük yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon soruşturması kapsamında emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu 13 kişi "halkı silahlı isyana teşvik ve örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı.

Susurluk'tan bugüne kadar adı birçok karanlık olaya karışan Veli Küçük'ün cezaevine girmesi kamuoyunda büyük yankı buldu. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, "Devlete tuzak kuran bu tür oluşumların, her türlü çeteleşmenin sonuna kadar üzerine gidilmeli." dedi. Ergenekon terör örgütünü 'psikolojik vaka' olarak değerlendiren Nuri Gürgür'e göre ise tutuklanan zanlılar ortaya atılan iddialardaki gibi karmaşık organizasyonu tek başlarına yapacak kapasiteye sahip değil. Gazeteci Avni Özgürel de aynı fikirde: 'Derin devlet' kamuoyuna yansıyanlarla sınırlı olamaz.

Ergenekon soruşturmasındaki tutuklamalar ardından kamuoyu bundan sonra yaşanacak süreci tartışıyor. Devletin çetelerin üzerine kararlılıkla gitmesini isteyen uzmanlar böylece Türkiye'de yaşanan birçok olayın aydınlatılacağını düşünüyor. CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, birilerinin çıkıp 'devleti kurtarma adına' topluma tuzak kurduğunu belirtiyor. Hacaloğlu, "Devlete tuzak kuran bu tür oluşumların, her türlü çeteleşmenin sonuna kadar üzerine gidilmeli." diyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı'na göre, "Hiç kimse kendi dar kafaları doğrultusunda devleti kurtarmak adına tuzaklar kuramaz ve bunun için kutsal ittifaklar oluşturamaz."

Kamuoyuna yansıyan belgelere göre Ergenekon, CIA'den PKK'ya kadar bağlantıları olan karmaşık yapıda bir örgüt. Hedefi ise ülkede kaos ortamı çıkarıp darbeye zemin hazırlamak. Ancak Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür yakalanan isimlerin beceri ve zeka seviyelerinin bu ölçüde bir yapılanma gerçekleştireceğine inanmıyor. Ümraniye soruşturması sonucu ortaya çıkartılan şebekeyi 'psikolojik bir vakıa' olarak değerlendiren Gürgür, "Zanlılar böylesine kozmik, karmaşık organizasyonları yapabilecek bir kapasiteye sahip değiller." dedi. Gazeteci-yazar Avni Özgürel ise olayların doğru yorumlanması için biraz daha beklenilmesi gerektiğini belirtiyor. "Beklenti çok yukarıda tutulduğunda hayal kırıklığı oluşuyor." diyen Özgürel, Ergenekon yapılanmasının kamuoyuna yansıyanlarla sınırlı olmadığı görüşünde. Özgürel, Türkiye'de son dönemde yaşananların, Ergenekon gibi küçük bir yapılanmanın işi olmadığını kaydetti. TBMM Susurluk Komisyonu üyesi ve ANAP'lı eski bakanlardan Yaşar Topçu ise 'derin devlet' diye bir yapılanmanın olduğuna inanmıyor. Topçu'nun buna gerekçesi ise ilginç: "Ben yıllardır devlette en üst düzeylerde görev yaptım, derin devletle karşılaşmadım. Böyle bir yapılanma olduğu kanısında da değilim. Geçmişte bir generalin evinde, başka bir generalle saatlerce konuştuk. Bana JİTEM'in olmadığını, ancak birtakım insanların kendilerine bu süsü verdiklerini söylediler." Medyaya yansıyan bilgiler ise bizzat Veli Küçük'ün ifadesinde JİTEM'in bulunduğunu ve bu yapılanmayı kendisinin kurduğu yönünde. Yaşar Topçu, Susurluk'un da kendisi açısından aydınlandığını, suçluların cezasını çektiğini; ancak bundan tatmin olmayanların olayların aydınlanmadığı gibi bir izlenim bıraktığını kaydediyor. Topçu'ya göre 'Derin devlet' denen şey, kişilerin kendi kendilerine durumdan vazife çıkararak yaptığı hareketlerden ibaret. Ahmet Dönmez, Habib Güler; İstanbul, Ankara

Ümraniye'de 28 tutuklama

Ümraniye'deki patlayıcılarla ilgili gözaltına alınan zanlılardan Mehmet Zekeriya Öztürk, Kahraman Şahin, Muhammet Yüce, Erol Ölmez, Erkut Ersoy, Kemal Kerinçsiz, Veli Küçük, Sami Hoştan, Mehmet Fikri Karadağ, Hüseyin Görüm, Sevgi Erenerol, Hüseyin Gazi Oğuz, Oğuz Alpaslan Abdülkadir önceki gün tutuklandı. Operasyonun ilk ayağında, aralarında eski yüzbaşı Muzaffer Tekin'in bulunduğu 15 kişi cezaevine gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious