Devleti 'Yeşil Kart' ile böyle soyuyorlar

Devleti 'Yeşil Kart' ile böyle soyuyorlar.9081
  • Giriş : 25.06.2009 / 12:20:00
  • Güncelleme : 25.06.2009 / 12:24:21

Araştırmaya göre kentlerdeki yeşil kartlıların yüzde 74,6'sı kendi evinde oturuyor. Her 5 kişiden biri ise...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin yeşil kart ile ilgili araştırması ilginç sonuçları ortaya çıkardı.

-Araştırmaya göre kentlerdeki yeşil kartlıların yüzde 74,6'sı kendi evinde oturuyor.

-Her 5 yeşil kartlıdan biri söz konusu kartı alma kıstaslarına uymuyor.

-15 yaş üzerindeki yeşil kartlıların yarısı aynı zamanda bir işte çalışıyor.

Yeşil kart, 1992 yılında hiç geliri olmayanların tedavi hizmetlerinden yararlanması ve ilaç alabilmesi için çıkarılmıştı.

Türkiye, 2006 yılı verilerine göre 72,6 milyon olan nüfusa sahip. Bu nüfusun 47,6 milyonu SGK'lı, 458 bini isteğe bağlı sigortalı, 10,2 milyonu Yeşil Kartlı. 14,3 milyon kişi de sosyal güvenceden yoksun.

Nüfusun yüzde 14,1'i (her yedi kişiden biri), yeşil kart uygulamasından faydalanırken, yüzde 19,8'i (her beş kişiden biri) resmi bir sağlık güvencesinden yoksun.

Üniversitenin araştırmasında, zaman zaman yeşil kartlı olup Mercedese binenlerle gündeme gelen uygulamanın tanımına uygun olup olmadığına da değiniliyor.

2006 yılında geçerli olan asgari ücretin 531 lira olduğundan hareketle aylık geliri 177 liranın üzerinde olan bir kimsenin yeşil kartlı olmaması gerekiyor. Oysa araştırmacıların ulaştığı bilgilere göre her 5 kişiden birinin haksız yeşil kart sahibi oldu.

-Yeşil kartlıların bölgesel nüfusa oranına bakıldığında, Güneydoğu Anadolu, Orta Doğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu açık arayla başı çekiyor.

Bu bölgelerde nüfusun yüzde 30-40'ı yeşil kartlı. Araştırmaya göre, söz konusu yerler Türkiye'nin en yoksul bölgeleri olduklarına göre bu, beklenen bir sonuç.

Ancak beklenmeyen sonuç, Güney Doğu Anadolu'da ortalama gelire, diğer ifadeyle yoksulluk derecesine kıyasla yeşil karttan yararlanma oranının Orta Doğu ile Kuzey Doğu Anadolu'ya kıyasla düşük kalması.

Kişi başına en düşük harcamaya sahip bölge olan Güney Doğu Anadolu'da yeşil kartlı oranı yüzde 33,7'iken, daha az yoksul diğer iki bölgedeki oran ise sırasıyla yüzde 36,3 ve yüzde 38,9 olarak kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*