Devletin derinlikleri var

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Namık Kemal Zeybek,Bu devletin derinlikleri vardır!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet eski bakanlarından Namık Kemal Zeybek, bürokrasi hayatı boyunca "derin devletin izine" rastlamadığını söylerken, "Bu devletin derinlikleri vardır. Ama bu derin devlet değildir. Devletin derinlikleridir. Bu kavramı herkes iyi anlasın" dedi. Zeybek, "devletin derinliklerinin" görevini ise "Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumları ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerini korumak" olduğunu söyledi.

Eski Kültür Bakanlarından Namık Kemal Zeybek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "derin devlet var" diyerek yeniden tartışmaya açtığı "derin devlet" tanımına "derin devlet değil, devletin derinkileri vardır" diyerek yeni bir boyut kazandırdı.

Zeybek, hayatı boyunca devlet hizmetinde bulunduğunu söylerken, "Kaymakamlık, müsteşarlık, bakanlık ve başdanışmanlık yaptım. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yaptım. Ama bu derin devletin izine rastlayamadım. Yani nerde bu derin devlet, kimdir bu derin devlet. Nedir bu derin devlet. Devlet devlettir. Bunun derini, derini olmayanı olur mu yani. Devletin kurumları vardır, her kurumun da kendine göre bir takım güçleri vardır" dedi.

"HÜKÜMET DEVLET DEĞİLDİR"

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerine işaret eden Zeybek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurumlarının, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerini korumakla yükümlü olduğuna vurgu yaptı. Zeybek şöyle konuştu:

"Hükümet devlet değildir. Devlet başka bir şeydir, hükümet başka bir şeydir. Hükümet olanlar kendilerini devlet yerinde görüp devlet olamadıkları zaman sanki kendileri devletmiş de devletin dışında bir de derin devlet varmış gibi bir duyguya kapılıp konuşuyorlarsa yanlıştır. Yani halkın azınlığının reyini alıp Meclis’te çoğunluk elde edip devletin temel yapısını dönüştürmeyi düşünenler yanlış yapar. Hükümet devletin geleneğine uymalı."

Devletin bir geleneği olduğunu söyleyen Zeybek, "Devlet dediğimiz kurum burada bir bütünlüktür. Yani böyle elle tutamazsınız" dedi.

"Bu devletin derinlikleri vardır" diyen Zeybek, bunun "derin devlet" anlamına gelmediğini belirtti. Zeybek şunları kaydetti:

"Devletin derinlikleridir. Bu kavramı herkes iyi anlasın. Devletin derinlikleri nedir? Devleti kuran iradenin, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının bu devletin temeline yerleştirdikleri bir ideolojik yapı vardır. Bir düşünce dünyası vardır. Bu düşünce dünyası doğrultusunda oluşturulmuş kurumlar vardır. Bu kurumlarda görevli insanlar vardır. Bu insanların bu temel ideolojiyle bağlılıkları vardır. Dolayısıyla hükümetler gelip topyekün bunları değiştiremezler. İşte devletin derinlikleridir bu. Yani devletin derinliği nedir? Sokaktan bir adamı getirip Genelkurmay Başkanı yapamazsınız. Ordu komutanı da yapamazsınız. İşte devletin derinliğidir bu."

"HÜKÜMETİN GÖRECELİ YETKİSİ VAR"

Zeybek, kurumların kendi içlerinde bir anlamda kendilerini yönettiklerini, tepe noktalarında ise siyasi iktidarla ilişki içinde olduklarına dikkat çekti. Zeybek, "Burada hükümetin göreceli bir takdir yetkisi vardır. Anayasa Mahkemesi ve buna benzer kurumlar devletin derinliğini ifade eden şeylerdir" dedi.

Zeybek şunları söyledi:"Eğer devlet içinde bir takım kişiler kendi kendilerine görev verip devletin yönetimine esas olan yasaları ve diğer mevzuatı yok sayarak bir takım örgütlenmeler yapıyorlarsa bunun adına derin devlet denmez. Bunun adına devletin içindeki yasa dışı örgütlenmeler, oluşumlar denir. Şu anda Türkiye’de bu tarz örgütlenmeler olabilir ama bunun adına derin devlet demek yanlış.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious