Devletin ideal kahvaltı menüsü

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı vatandaşlar için 4 ayrı ideal kahvaltı menüsü bulunan ve "Kahvaltının Önem"ni anlatan broşür hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğünlerin içinde en önemlisinin sabah kahvaltısı olduğunu kaydeden Bakanlık, akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçtiğine, bu süre içinde vücudun kandaki besinlerin tümünü kullandığına işaret etti. Buroşürde, güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede sabah kahvaltısının miktarı ve içeriğinin büyük önem taşıdığı ifade edilirken, kahvaltı yapılmadığında kan şekerinin düşeceği, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanacağı kaydedildi.

KAYVALTI ÖRNEKLERİ
Bakanlığın vatandaşlar için hazırladığı uygun kahvaltı örnekleri şöyle:
"-Bir su bardağı süt, bir kibrit kutusu beyaz peynir, 5-6 adet zeytin, domates, 1-2 dilim ekmek, -Bir su bardağı sütle karıştırılmış kahvaltılık tahıl ürünü, 1 çay bardağı taze sıkılmış meyve suyu, -Bir su bardağı süt, bir yumurta, bir dilim reçelli ekmek, bir adet mandalina, -Bir su bardağı süt, tahin-pekmez, 4-5 adet ceviz içi, 1 adet mandalina."

YUMURTAYI KATI YİYİN
Vücut ağırlığı fazla olmayanların, kahvaltılarına pekmez, bal, reçel, marmelat, fındık ezmesi ekleyebileceklerini bildiren Bakanlık, yumurtanın kaynamaya başladıktan sonra 8-10 dakika pişirilmesini önerdi.
Broşürde, kahvaltıda içilen çayın besinlerde bulunan yararlı maddelerin kullanımını azalttığı belirtilerek, "Bu nedenle çay açık ve limonlu olmalı. Daha çok ıhlamur gibi bitki çayları tercih edilmeli. Ancak kahvaltıda süt içmek en sağlıklısıdır" denildi. Bakanlık, besin içeriği zengin olması nedeniyle evde yapılan tarhana, yayla, mercimek çorbalarının da kahvaltıda tüketilebileceğine işaret etti.

GENÇLERE GÜZELLİK NASİHATI
"Ergen ve Beslenme" broşüründe ise gençlere, "besin güvenliği açısından açıkta satılan besinleri tüketmeyin" önerisinde bulunan Bakanlık, daha enerjik olma, algılama, sonuç çıkarma, hafızada tutma, problem çözmede daha becerikli olmak için güne mutlaka kahvaltı yaparak başlanması gerektiğini ifade etti. Bakanlık, gençlere "Güzel görünmek mi istiyorsunuz. Yeterli ve dengeli beslenin" önerisinde bulundu.
Bakanlık, fast food restoranlara arada bir gidilecekse hamburger yanında, ayran, salata veya meyve suyunun iyi bir seçim olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious