Devletin korumaya aldığı A.B. kayboldu

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

16 yaşındaki A.B., savcılık kararıyla yerleştirildiği Antakya Sosyal Hizmetler Kız Yetiştirme Yurdu’ndan kayboldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

3 Ağustos’ta, Hakan Biçen, iddiaya göre 3 arkadaşıyla birlikte Fatih Mahallesi’nde oturan B. Ailesi’nin evini basıp, kızları A.’yı kaçırdı. 4 zanlı, olay sırasında kendilerini engellemeye kalkan kızın ağabeyi Ahmet’i de dövdü, üzerine otomobil sürerek kaçtı. Baba 45 yaşındaki Halil İbrahim B.’nin şikayeti üzerine yapılan soruşturma sonunda, zanlı Biçen, A. ile birlikte ele geçti, diğer zanlılar da yakalandı. Biçen ve 3 zanlı, sorgulamalarından sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Biçen’den şikayetçi olmayan ve kendi isteğiyle kaçtığını bildiren A., olayın tekrarlanabileceği ve ailesinin de sahip çıkma konusunda yetersiz kalabileceği düşüncesiyle, savcılığın talebi mahkeme kararı sonucu korumaya alınıp, Antakya Sosyal Hizmetler Kız Yetiştirme Yurdu’na yerleştirildi. Ancak, A. geçen hafta yurttan kayboldu. Kırıkhan’da bir sağlık ocağında memur olan baba Halil İbrahim B., telefonla aradığı yurtta kızının kaybolduğunu öğrenince şaşkına döndü.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan baba Halil İbrahim B. “Bizim namusumuzu, can ve mal güvenliğimizi korumakla mükellef olan devletin kızımı koruyamamasına şaşırıyorum” dedi. Baba B., kızını kaçıran kişinin uyuşturucu bağımlısı olduğunu, uyuşturucu ve kadın ticareti yaptığını, hırsızlık suçundan da sabıkası olduğunu iddia ederek, “Reşit olmayan bir kızı kaçıran sabıkalı bir kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını da anlamış değilim. O kadar çok çelişki var ki. Kızım reşit değil, kaçırılıyor, alıkonuyor ama adam elini kolunu sallayarak sokağa çıkıyor, sonra gidip koruma altındaki kızımı tekrar kaçırıyor. Olacak şey değil. Bu adamı birileri koruyor mu? Kızımın başına kötü bir şey gelmeden bir an önce bulunmasını istiyorum” diye konuştu.

KAÇIRILMADI KAÇTI

Öte yandan, sosyal hizmetlerden sorumlu Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ise, A.’nın yurttan kaçırılmadığını, kendi isteğiyle kaçtığını söyledi. Çakır, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün de konuyla ilgili polise bilgi verip, kızın bulunmasını talep ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious