Devletin kurumları sahip çıkmadı

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Polise sığınan zihinsel özürlü kız, devletin kurumları sahip çıkmayınca karakolda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre, sabaha karşı saat 05.00 sıralarında Yeni Mahalle Polis Karakolu'na gelen Türkan Özalan (20) isimli zihinsel özürlü genç kız, polisler tarafından gerekli işlemlerin ardından Gebze Kaymakamlığı'na götürüldü. Nereden ve nasıl geldiği konusunda yeterli bilgi veremeyen Türkan Özalan'ı, Kaymakamlık Yazı İşleri'nden alınan yazıyla İlçe Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) götüren polis ekipleri, kurum yetkililerinin zihinsel engelli kız için doktor raporu talebi ile karşılaştılar.

Polis ekipleri, Türkan Özalan'ı Gebze Devlet Hastanesi'ne götürerek geçici doktor raporu aldıktan sonra tekrar Gebze SHÇEK'e götürdü ancak kurum yetkilileri bu sefer de savcılıktan bir üst yazı getirmelerini istedi. Savcılığa müracaat eden polis memurları, savcının "Böyle bir durumda savcılık yazısı gerekmez. Kaymakamlık yazısı yeter" demesi üzerine umutsuz bir şekilde tekrar SHÇEK'e dönmek zorunda kaldılar.

Savcının talimatını SHÇEK yetkililerine ileten Emniyet yetkilileri, kızın teslim alınmasını istediler. SHÇEK yetkilileri, bu sefer de kurumda hiç yerleri olmadığı için zihinsel engelli Türken Özalan'ı kuruma alamayacaklarını, başka bir kuruma müracaat etmelerini istediler.

Gebze'deki kamu kurumları arasında akşama kadar mekik dokuyan karakol ekibi, durumu tutanak haline getirerek tutanağı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne teslim etti. Karakol ekipleri, Türkan Özalan'ı da yanlarına alarak karakola dönmek zorunda kaldı.

Karakoldaki polisler kendi aralarında topladıkları para ile Türkan Özalan'a giyecek ve yiyecek aldı. Türkan Özalan geceyi karakolda geçirecek. Türkan'ın hangi kurumun kabul edeceği ise netlik kazanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious