Devletin yaklaşımı PKK'yı çıldırtıyor

Devletin yaklaşımı PKK'yı çıldırtıyor.9506
  • Giriş : 13.10.2008 / 09:24:00

Özdemir: Aralık ayında teşviklerin süresi doluyor. Acilen uzatılmalı ve hemen bugünden ilan edilmeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye terörü tartışıyor. Devletin kurumları peş peşe toplantılar yapıyor, kararlar alıyorlar. Ankara'da hükümet üyelerini, askerleri dinliyoruz. Peki bölgede neler oluyor? Hafta sonu bölgedeydim. Bölücü terörü yerinde yaşayan, mücadelenin her boyutuyla bire bir muhatap olanlarla görüştüm. Askerler, polisler, devlet yöneticileri, bölgeye en çok yatırım yapan işadamlarıyla konuştum. Özellikle Tunceli yöresini merak ediyordum. Terörün adeta azdığı bir yılda Tunceli'den hep güzel haberler geliyor. Gitmeden, Ankara'dan tanıdığım Tunceli Valisi Mustafa Yaman'ı aradım, sözleştik.

Şu anda bölgede en büyük yatırımları yapan işadamı, Fenerbahçe İkinci Başkanı, Limak'ın patronu Nihat Özdemir'le sabah 06'da havaalanında buluştuk. Uçağımız 07. 30'da Siirt'e indi. Yolda, harita üzerinden yapılanları konuştuk. Limak şu anda bölgede tam 2.5 milyar dolarlık yatırıma ulaşmış. 14 bin kişilik istihdam yaratmış. Yatırımlar çimento fabrikaları ve enerji sektöründe toplanmış. Hem enerji krizine çare, hem de bölgede geniş istihdam olanağını bu iki sektör yaratıyor. Yıllardır boşa akan sular nihayet elektrik üretecek, adeta petrol kadar değerlenen suyu kontrol edebileceğiz.

Nihat Özdemir, uçakta projeler ve haritalar üzerinde, Siirt'te Alkumru'nun maketlerini ve inşaatlarını, Tunceli'de Seyrantepe'nin bitmiş halini gösteriyor. Tatar ve Uzunçayır'ı da katınca dört barajı yerinde geziyoruz. Bir mühendislik harikası barajların, başlangıcından bitimine kadar her aşamasını anlatıyorlar. Özdemir'in oğlu Batuhan da barajlar konusundaki ilgisi ve bilgisiyle beni şaşırtıyor.

Botan Çayı'nın üzerinde yedi baraj yapılıyor. Projelerde yap-işlet modeli uygulanıyor. Yani özel sektör kendi kaynağını kendi buluyor. Santralı yapıp elektrik üretiyor, devlete pay veriyor.

Siirt'ten uçakla Elazığ'a geçiyoruz. Keban Gölü'nü, o eşsiz doğayı izliyoruz. Yeni Kebanlar yolda. Barajlar bir yandan da bölgenin iklimini ve kültürünü değiştiriyor. Geçiş yollarını kapatacağı için terörle mücalede avantaj sağlayacak. Peri Suyu'nun üzerinde irili ufakla barajlar yapılıyor. En büyük yatırımlardan birisi Tatar Barajı, orayı inceliyoruz. Ve Seyrantepe. Devlet barajı yapmış ama ekipman yatırımını bırakmış. 5 yıl su boşa akmış, şimdi makine donanımı tamamlandı. Üretim başladı. Üstelik yine yap-işlet modeli devrede, para özel sektörden bulunmuş.

Devletin yeni yaklaşımı terör örgütünü çıldırtıyor

Elazığ'dan Siirt'e, Tunceli'den Diyarbakır'a kadar bütün bölgedeki duble yolların kalitesi dikkat çekici. Tunceli'ye varıyoruz, duble yol çalışmaları neredeyse tamamlanmış. Bahar aylarında asfaltı atılacak. Vali, “Trafik az olmasına rağmen, bu yolu yapıyoruz” diyor. Psikolojik etkiyi de düşünüyorlar. Tunceli pırıl pırıl bir şehir, çok canlı. Yapılanması güzel. Barajlardan sonra valinin deyişiyle “göller bölgesine” dönecek. Vali, “Tunceli halkının PKK ile en ufak kültürel, sosyolojik bir bağı, bir ilgisi yok” diyor. Eğitim seviyesi yüksek bir halk. Cumhurbaşkanı Gül'ün, yeni üniversiteye Alevi rektör ataması çok olumlu karşılanmış. Rektör, hep halkın içinde. Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un Tunceli ziyareti çok etkili olmuş.

Valiyi dinlerken aklıma hep, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'nın Diyarbakır Valiliği dönemi geliyor. Halkla sıcak ilişki, yatırımları yakından takip etme ve devletle halk arasında yapıcı bir köprülük görevi...

Nüfusu yüz binden az yerlerde şube açmayan Mado, Tunceli'ye istisna tanımış. Çaylarımızı yudumlarken, Emniyet Müdürü'nden terör olaylarının ne kadar azaldığını rakamlarıyla öğreniyorum. Çok sevindirici.

Başbakan Erdoğan cumartesi günü Elazığ'a geliyor, Tunceli'deki kimi yatırımları da inceleyecek. Bir hafta sonra bu kez Tunceli'yi ziyaret edip açılışlar yapacak. Şimdiden helikopter pistleri bile hazırlanmış. Vali, “Başbakanımız Tunceli'ye çok önem veriyor” diyor. Nihat Özdemir de “Tunceli deyince Başbakanlıkta akan sular duruyor” diye ekliyor.

Yollarda kolaylıkla fark ediliyor, baraj yapılan yerlere yakın köyler ve kasabalarda müthiş bir gelişme yaşanmış. Hayat canlanmış.

Nihat Özdemir, güzellikleri konuşurken Ankara'ya bir hatırlatma yapıyor “Aralık ayında teşviklerin süresi doluyor. Acilen uzatılmalı ve hemen bugünden ilan edilmeli.”

Devlet bölgeye çok iyi yöneticiler göndermeye başladı. Başbakan ekonomik yatırımlara önem veriyor. Genelkurmay askeri önlemlerin yanı sıra, kapsayıcı bir bakış açısı sergiliyor. Ve nihayet özel sektör bölgeye büyük ölçekli yatırımlar gerçekleştiriyor. Bürokratlar devletin yasaklayıcı değil, sıcak ve sevgi dolu yüreklerini temsil ediyorlar. Terör örgütü işte bunun için çıldırıyor. Sonunun yaklaştığını gördükçe saldırganlaşıyor. Ama Tunceli örneği bize çok şeyler gösteriyor.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*