Devletin zirvesi Mevlânâ'nın çağrısında buluştu

Devletin zirvesi Mevlânâ'nın çağrısında buluştu.10094
  • Giriş : 18.12.2007 / 08:36:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 09:14:20

Şeb-i Arus törenine Cumhurbaşkanı Gül, Meclis Başkanı Toptan, Başbakan Erdoğan ve Baykal katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya, Mevlânâ'nın vefatının 734. yıl dönümünde büyük bir buluşmaya sahne oldu. Dünyanın dört bir tarafından Mevlânâ dostları 'evrensel çağrı'ya uyarak Şeb-i Arus'ta biraraya geldi.

Devletin zirvesi de törende yerini aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Köksal Toptan, CHP lideri Deniz Baykal 'düğün gecesi' anlamına gelen Şeb-i Arus'taki coşkuya iştirak etti. Konuşmasında, yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın sorunlarını Mevlânâ ile aşabileceği mesajını veren Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin Mevlânâ'dan çıkardığı hisseyi ise 'umut, iyimserlik ve rakiplerimizle birlikte dünyayı inşa etme tezi' olarak özetledi. Başbakan Erdoğan da, "Hangi şer odakları ne kadar çaba sarf ederse etsin sonunda barış, şefkat, sevgi, merhamet galip gelecektir. Bu ülkenin hamuru her türlü bölücü ve ayrıştırıcı tezgâhı bertaraf edecektir." dedi.

UNESCO'nun "Mevlânâ Yılı" kararı sebebiyle Konya'daki kutlamalar, önceki yılların aksine daha uzun bir döneme yayıldı. 1 Aralık'ta başlayan törenler dün "Şeb-i Arus" ile sona erdi. 2 bin 400 kişilik salon hınca hınç doldu. Siyasetçilerin de büyük ilgi gösterdiği törenlerde 7 yıl aradan sonra ilk kez Cumhurbaşkanı da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Gül, sadece Türkiye'ye değil bütün dünyaya barış ve hoşgörü mesajları verdi. Bugün yaşanan sorunların Mevlânâ'nın sözlerinin dinlenmesiyle aşılabileceğini belirten Gül, "Hazreti Mevlânâ ve İbn-i Arabi, biri doğudan biri batıdan gelip Anadolu'da buluştu. Bu toprakların sofrası bütün tarih boyunca misafirlerine açık oldu; onları dil, din farkı olmadan ağırladı. Bu terbiyeyi Hazreti Mevlânâ'dan aldık. Mevlânâ'nın sözlerini dinler ve anlamaya çalışırsak daha iyi bir dünya kurabiliriz. Sorunların aşılabileceğini, aşılamayan sorunlar karşısında sabredileceğini Mevlânâ öğütlüyor. Mevlânâ'nın giderek daha çok okunması, umudumuzu daha da artırıyor." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasına, "Ne mutlu ki 800 yıl önce Hz. Mevlânâ'nın ışığı bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor." sözleriyle başladı. Mumun etrafındaki pervaneler gibi Allah kelamıyla sevgiye koştuklarını kaydeden Erdoğan, İslam ile terörün yan yana olamayacağını vurguladı. Erdoğan, Mevlânâ'nın mesajını şöyle anlattı: "Bu sevgi pınarından, bu rahmet hazinesinden istifade etmek için yüreklerimizi, zihinlerimizi bu büyük hikmet güneşine çeviriyoruz. O yol, ebediyeti kazanma, rızaya erme, teslimiyete varma, hayata ve mahlukata sevgiyle bakma yoludur. Onun mesleği toprak gibi mütevazı olmaktır, onun meşrebi aşktır, onun lisanı muhabbettir. O dünyanın bütün dilleriyle konuştuğu için bugün dünyanın bütün dilleri ile konuşan insanlık tarafından hayırla anılmaktadır. Onun mesajı bütün insanlığa, onun bütün sevgisi bütün mahlukatadır. 'Ne olursan ol yine gel' sözü bütün dünyada yankılandığı için insanlık ona koşmaktadır. Ama o geldiğin gibi 'dön' demez 'gel bir şeyler alarak geri dön' der. Herkes onda evrensel mesajı bulmaktadır."

CHP lideri Baykal da, Mevlânâ'nın "Ben, Kur'an kölesiyim; Hazreti Muhammed'in bastığı yerin toprağıyım." sözlerine dikkat çekti. Anadolu topraklarının Taliban değil Mevlânâ'yı yetiştirdiğini, bunun kıymetinin bilinmesini istedi. Baykal, "İslamiyet'e en haksız suçlamaların yapıldığı dönemde, Mevlânâ'ya ilginin büyük bir anlamı vardır." ifadelerini kullandı. Süleyman Kurt, Erdal Şen; Konya

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious