Devletin zirvesinden ortak mesaj: İşimiz bitince çıkarız

Devletin zirvesinden ortak mesaj: İşimiz bitince çıkarız.19274
  • Giriş : 29.02.2008 / 10:28:00

Türkiye, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e, Ankara'da kararlı mesajlar verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin terör örgütüne karşı başlattığı kara harekâtının iki hafta ile sınırlı olmasını isteyen ABD Savunma Bakanı Robert Gates'e, Ankara'da kararlı mesajlar verildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak'ın kuzeyindeki birliklerin operasyon hedefine ulaştıktan sonra döneceğini vurgularken, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Ne kadar gerekirse o kadar kalacağız. Görev tamamlandığında orada kalmak niyetimiz yok." ifadesini kullandı. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt da, Türkiye gibi terörle mücadele eden Amerika'nın yıllardır Afganistan'da bulunduğunu hatırlattı: "Kısa süre izafi bir kavram, bazen bir gün, bazen bir senedir. Biz 24 senedir terörle mücadele ediyoruz. Ve mücadelemiz devam edecek."

Yedi yıl aradan sonra Ankara'yı ziyaret eden ilk ABD Savunma bakanı olan Gates, dünkü temaslarına Başbakan'ı ziyaret ederek başladı. Başkan Bush'un selamını getiren Gates'le yaklaşık 50 dakika görüşen Erdoğan, kara harekâtının sınırlarının, hedefinin ve amacının belli olduğunu vurguladı. Bu açıklamanın kendileri için önemli olduğunu belirten Gates de, istihbarat işbirliği başta olmak üzere iki ülke arasında ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmelerin Washington'ı memnun ettiğini söyledi. Terörle mücadelede ABD'nin desteğini bir kez daha teyit eden Gates, PKK için 'ortak düşman' tabirini tekrarladı. ABD Başkanı Bush ise dün yaptığı açıklamada, Türk askerinin 'mümkün olan en kısa zamanda' bölgeden çekilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan, "operasyon sırasında sivillerin öldüğü" yönündeki iddiaların doğru olmadığını dile getirirken, buna destek veren Amerikalı bakan da bu tür dezenformasyonların olabileceğini kaydetti. Terörle mücadelede Türkiye'nin Irak yönetimi ile yakın çalışmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Robert Gates, Ankara'nın askerî tedbirlerinin yanı sıra sosyo-ekonomik çalışmalarını da bildiklerini ve izlediklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin teröre karşı topyekün bir mücadele yürüttüğünü ifade ederek, bu konuda Irak yönetimiyle, diğer ülkelerle ve uluslararası işbirliğinin süreceğini dile getirdi. ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da "Türkiye'nin kendini savunma hakkı ile Irak'ın toprak bütünlüğü arasında denge kurulması gerektiğini" söyledi. Gates, "ABD'nin, Türkiye'nin Irak'a düzenlediği kara operasyonunun kısa sürmesini ve belli noktaları hedeflemesini istediğini" ifade etti. Robert Gates, "Türk hükümetinin, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani dahil olmak üzere Iraklı yetkililerle yakın çalışması ve diyaloğu daha da derinleştirerek devam ettirmesi gerektiğini" de söyledi. Bir gazetecinin, "Türkiye, Irak'ın kuzeyinden en kısa sürede çıkmalı diyorsunuz. Siz de 2001'den sonra terörle mücadele gerekçesiyle Afganistan'a, ardından Irak'a girdiniz, yıllardır da oradasınız... Çifte standart değil mi bu?" şeklindeki sorusu üzerine Gates, Irak'ın egemen bir ülke olduğunu, bu hususa hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledi. Amerika'nın Türk ordusunun modernizasyonuna katkılarına işaret eden ABD Savunma Bakanı, Türkiye'nin Afganistan'da oynadığı role minnettar olduklarını da kaydetti.

'Bir gün de olur bir yıl da'

Ankara'da dün ABD Savunma Bakanı Robert Gates'le görüşen Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, konuk bakanın 'Türkiye'nin kara harekatı kısa sürmeli' şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak, "Kısa süre izafi bir kavram, bazen bir gün, bazen bir senedir. Biz 24 senedir terörle mücadele ediyoruz. Onun için bizim terörle mücadelemiz devam edecek. ABD de terörle mücadele ediyor. Afganistan'da kaç yıldan beri. Aynısını kendisine anlattım, anlayışla karşıladılar." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious