Devletin zirvesine VİP uçağı

Devletin zirvesine VİP uçağı.10855
  • Giriş : 17.03.2008 / 14:30:00
  • Güncelleme : 17.03.2008 / 14:23:42

Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin, önümüzde ay yapılması planlanan toplantısında, Cumhurbaşkanlığı, ve Genelkurmay gibi üst düzey devlet görevlileri için VİP uçak ve helikopter alımı karara bağlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'den oluşan Savunma Sanayi İcra Komitesi, herhangi bir değişiklik olmazsa 9 Nisan'da Ankara'da toplanacak. Toplantıda, Göktürk Uydu Projesi ile ilgili nihai karar verilmesi beklenirken, toplam 6 adet VİP uçağı ile 3 adet VİP helikopter alımı da gündeme gelecek. ANKA'nın edindiği bilgiye göre, komitenin gündeminde ilk sırada 'Komuta Kontrol Uçağı' alımı var. Bu projede 4 adet VİP uçağı alımı karara bağlanacak. Savunma kaynakları, uçakların büyük bir olasılıkla Gulf Stream olacağını belirttiler. İcra komitesinin gündeminde, 'Başlama Kararı Gerektiren' projeler başlığı altında, Başbakanlığa 1 + 1, yani ikincisinin alımı opsiyonlu olarak 2 adet yine VİP uçağı alımı da var. Bu projede Boeing, Airbus ile Bombardier firmaları yarışıyor. Kaynaklar alımın büyük bir olasılıkla Airbus'tan olacağını bildirdiler. İcra komitesi toplantısında üst düzey devlet görevlilerinin kullanımı için 3 VİP helikopter alımı projesi de bulunuyor. Ancak bu toplantıdan VİP helikopter alımı ile bir karar çıkması beklenmiyor. Savunma kaynakları, alınacak VİP uçak ve helikopterlerle bir havuz oluşturulacağını, üst düzey devlet görevlilerinden ihtiyacı olanın bu havuzdan yararlanacağını kaydettiler.

-KOMİTENİN GÜNDEMİ-

İcra Komitesi toplantısında görüşülecek konular ana başlıklar halinde şöyle: - Göktürk Uydu Projesi - Alçak ve orta menzilli havadan füze savar sistemi - Kara Kuvvetleri Komutanlığı Temel Eğitim Uçağı Projesi - Komuta Kontrol Uçağı Projesi - Sat botu (2-4 adet) - Modern Piyade Tüfeği - Ay sınıfı denizaltı modernizasyonu Başlama Kararı Gerektiren Projeler: - MTA'ya Sismik Araştırma Gemisi Alımı Projesi - Cougar ve eğitim uçağı için 2 adet simülatör alımı - Başbakanlığa VİP uçağı alımı İcra Komitesi'nin gündeminin son sırasında ise 2000 yılında Sikorksy firması ile imzalanan helikopter anlaşmasının iptali bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious