Devrime bir hafta kaldı

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Yeni yılla birlikte otomotiv sanayinde tüm taşlar yerinden oynayacak Rekabeti yeniden şekillendiren Blok Muafiyeti uygulamaya geçecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rekabet Kurumu tarafından AB'ye uyum çerçevesinde çıkarılan Blok Muafiyet Tebliği, otomotiv sektöründe yepyeni bir yapılandırmayı getiriyor. Yeni yılla birlikte, artık her bayide, başka marka araçları da görmek mümkün olabilecek. Yenilenen sözleşmeler doğrultusunda, ana firmanın alacağı karar doğrultusunda ya bayiler istedikleri şehirde satış noktası açabilecek ya da isteyen istediği modeli kendi showroomunda satabilecek. Konuyu biraz daha açmak gerekirse, firmaların önüne tebliğ ile iki seçenek kondu. Bunların ilki bayilerin içinde istenen modelin satılabilmesi, diğeri ise bayilerin istediği şehirde satış noktası açabilmesi. Bu çerçevede, özellikle Tofaş, Ford gibi büyük, bayileri güçlü markalar, belirledikleri standartlar doğrultusunda isteyen bayisinin diğer şehirlerde satış noktası açmasına izin verme yolunu seçtiler. Bir örnek vermek gerekirse, Ford'un İstanbul'daki bir bayisi, uygun bulur ve standartları tutturursa Van'da satış noktası açabilecek. Suzuki, Daihatsu gibi pazar payları anlamında küçük oyuncular ise genellikle satış noktalarında diğer markaların araçlarını satma iznini verme yolunu seçtiler. Zira, küçük oyuncuların bayi teşkilatları incelendiğinde finansman anlamında çok güçlü olmadıkları için, diğer şehirlere gitme şansları yok. Bununla birlikte, bir noktada farklı araçların satılması, küçük pazar payı olan modeller için de bir avantaj sağlayacak. Tebliğin değiştirdiği bir diğer önemli nokta ise servislerde yaşanıyor. Bu çerçevede, artık her servis her marka ve model araca gönül rahatlığıyla bakabilecek. Tabi bunun gerçekleştirilebilmesi için belirli standartların tutturulması gerekiyor. Bununla birlikte "sanayi" tamircileri de ana firma tarafından eğitilebilecek. Bu eğitimler sonucu, belirlenen standardı yakalayan tamirciler, yetkili servismiş gibi araçların bakımını yapabilecek.

ORJİNAL-TAKLİT AYRIMI BİTİYOR

Blok muafiyetinin getirdiği bir diğer yenilik de yedek parçalarda yaşanacak. 1 Ocak'tan itibaren orijinal parça, taklit parça söylemi ortadan kalkacak. Yan sanayi üreticileri, yine belirlenen standartlara uygunluğunu kanıtladıkları her türlü parçayı orijinal parçalar gibi satışa sunabilecek. Konuyu bir örnekle açmak gerekirse, VW için dişli üretimi yapan bir firma, standarda uygunluğunu kanıtladığı taktirde VW logosuyla VW'ye sattığı ürünü, kendi logosuyla pazara da sunabilecek. Aynı şekilde yetkili servis ve tamirciler de kalite standardına uygunluk belgesi bulunan her türlü parçayı orijinal marka logosu olmasa da kullanabilecek. Bu durum özellikle markasız parçalarla aralarında çok büyük fiyat uçurumu olan orijinal parçaların fiyatlarının aşağı düşmesine yol açabilir. Konuştuğumuz uzmanlar, Blok Muafiyeti tebliğinin iyi yönetildiği taktirde pazarda rekabeti artıracağını belirtiyor. Firma yöneticileri, tebliğin pazarda doğrudan satış olarak yansımasının az olacağını ancak, özellikle servis alanında tüketicilerin lehine sonuçlar doğuracağını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious