Dgs ek tercih 2013 - Dgs ek yerleştirme kılavuzu yok mu?

Dgs ek tercih 2013 - Dgs ek yerleştirme kılavuzu yok mu?.32219
06.10.2013 / 10:53:34

Dgs ek tercih kılavuzunun henüz açıklanmamış olması öğrencileri bir hayli kızdırdı. Öğrenciler buna isyan ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


DGS ile ilgili gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. ÖSYM, DGS ek yerleştirmeleri ile ilgili açıklama yapar yapmazsa haberimizi yayınlayacağız.

Bu arada Anadolu Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Törenin'de, "İlk ders"in ikinci konuşmacısı ise Open University Akademik İlişkiler Müdürü Dr. Sharon Ding oldu. Sharon Ding, Podcast'lerden Kitlesel Çevrim İçi Açık Derslere (MOOCs) ve Oradan Diplomaya "Yapılandırılmamış Öğrenmeden Yapılandırılmış Öğrenmeye Geçiş Yollarının Keşfi" adlı bir sunum yaptı. Ding, sunumunda şöyle konuştu:

"Sayın Rektör, saygıdeğer meslektaşlarım, hanımefendiler ve beyefendiler herkese günaydın. Öncelikle bugün açılış töreninde olmaktan büyük bir gurur duyduğumu bildirerek başlamak istiyorum. Bugün sizlerle konuştuğumuz konu, şu an medyada da, Birleşik Krallık’ta da çok tartışılan bir konu. Birleşik Krallık’ta MOOCs platformu yani “kitlesel açık çevrimiçi kurslar platformu” Future Learn birkaç hafta önce kullanılmaya başlandı. Future Learn platformunda Birleşik Krallık’taki en iyi üniversiteler ve dünyadaki en iyi üniversitelerden ortaklar bir araya geliyor, bu üniversitelere ek olarak İngiltere Kütüphanesi gibi kurumlarda hep beraber kitlesel açık çevrimiçi dersler geliştiriyorlar. Ben de bugünkü konuşmamda size, yapılandırılmamış öğrenmeden yapılandırılmış öğrenmeye geçiş yolları keşfini anlatmaya başlayacağım.

Podcastlerle başlamak istiyorum. Ses kayıtları hepinizin de bildiği en yaygın yöntemler, 10 yıl önce başlandı kullanılmaya ve 10 yıl içinde çok büyük değişiklikler yaşandı ve bundan 10 yıl sonrasını düşünürsek yine bu geçiş sürecinde çok farklı araçlar meydana gelecektir. O yüzden öncelikle şu an neler yaşandığını anlayıp daha sonra gelecekte neler olacağını anlarsak bu kaynakları en verimli bir şekilde kullanabiliriz. Herkes Wikipedia’nın muhtemelen bu tür bir kaynağın en iyi örneği olduğunu söyleyecektir. Yaklaşık 11-12 yıl önce Wikipedia kuruldu, bunun öncesinde de uzaktan eğitim veren kurumlar vardı, 1970’li yıllardan bu yana televizyon yayınlarıyla yapılıyordu. Sizin üniversiteniz ve bizim üniversitemiz gibi kurumlar uzaktan eğitimi herkese yaymıştı. İsteyen herkes istediği dersi bu programlardan takip edebiliyordu. Böylelikle insanlar çok örgün olmayan bir şekilde belli başlı bir ders programına kayıt yaptırmadan bu dersleri takip edebiliyorlardı. Ancak açık eğitim kaynakları zaman içerisinde evrildi ve kendi ortamları da gelişti. Böylece öğrencilerin derse katılımları da daha kolaylaştı, artık nerede olurlarsa nasıl isterlerse bu dersleri takip edebiliyorlar. Teklonojik gelişmeler Açıköğretim kaynaklarının da gelişmesini sağladı,  iTunes U ve YouTube gibi kaynaklar öğrencilerin içerik öğrenebilecekleri kanallar geliştirdi. Artık öğrenciler video veya ses kayıtları indirip onları takip edebiliyorlar. Bu sayede çok daha çeşitli bilgiye çok daha farklı şekilde ulaşılabiliyor. Çünkü bildiğimiz gibi herkesin öğrenme şekli farklı, bu nedenle içerikleri de farklı şekillerde sunduğumuz zaman insanlar faydalanabiliyor. Özellikle akademik çalışmalarda yer alacak olanlar kendilerine güvenlerini arttırıp daha fazla faydalanabiliyorlar bu gelişmelerden.

Bugüne kadar, iTunes U üzerinden 64 milyon üzerinde indirme yapıldı, hafta başına 85 bin indirme düştü. Ziyaretçilerin %90’ı ise İngiltere dışından. YouTube’da 9 milyon ziyaretçi tarafından bin 645 video, 17 milyon izlenme aldı.

Ülkelere göre iTunes U ziyaretçileri yüzdeleri ise şöyle :

%29.5 ABD

%12.7 Birleşik Krallık

%10.5 Çin

%4.2 Kanada

%3.7 Avustralya

%2.7 Kore Cumhuriyeti

%2.2 Almanya

%1.9 Japonya

%1.7 Fransa

%1.6 Rusya

%29.4 Diğer ülkeler

Milyonlarca kişi şu an iTunes U ve YouTube üzerinden ulaşabiliyor. Bu aynı zamanda internetin ne kadar geniş bir potansiyelinin olduğunu da gösteriyor. Bu tür içeriklerin ücretsiz olarak değişik yollarla sunulması elbette çok kıymetli. Açık Üniversite'nin kurulumunda imzalanan genel sözleşmede öğrenmenin ve bilginin yayılması, ilerlemesinin altı çiziliyor. Bu sayede toplumun genel refahının arttırılacağı düşünülmekte, zaten hepimiz de bu amacı gerçekleştirmek amacıyla çalışmaktayız. Pek çok öğrenci için örgün eğitimle örgün olmayan eğitim arasında bir bağlantı kurmak bazı değişiklikleri beraberinde getiriyor. Bazı sınırlandırmaların da mevcut olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Kullanıcı içerikle edilgen bir etkileşime giriyor, yapılandırılmamış bir yol takip ediyor ve genelde yalıtılmış ortamlarda bu eğitimlerini tamamlıyorlar. Anlamadıkları konularda danışabilecekleri bir öğretmen ya da öğrenci arkadaşları yok. Bu da bu sistemin eksiklerinden bir tanesi; ama bunu aşabilecek platformlar geliştirilebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*