Dgs ek yerleştirme 2013 bekleniyor - Dgs ek tercih olmayacak mı?

Dgs ek yerleştirme 2013 bekleniyor - Dgs ek tercih olmayacak mı?.11004
03.10.2013 / 09:19:18

Dgs ek yerleştirme işlemleri henüz başlamadı. Binlerce öğrenci, Dgs'de işlemlerin başlamasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


ÖSYM, DGS işlemleri için açıklamayı henüz yapmadı. Öğrenciler, Dikey Geçişlerde ek yerleştirmeler için bekleyişini sürdürüyor.

Bu arada Atatürk Üniversitesi ek kontenjanla 303 yabancı uyruklu öğrenci alacağını bildirdi.

AÜ’den yapılan yazılı açıklamada 2013-2014 eğitim öğretim yılı yabancı uyruklu birinci liste yerleştirme sonucunda fakülte ve yüksekokullarda kalan boş kontenjanlar için ek kontenjanla öğrenci alımı yapılacağı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi: “Adaylar elektronik ortamda dolduracakları form dilekçenin bir çıktısını alarak, başvurularında belirttikleri sınav ve puan türünü belirten belgelerin bir örneğini dilekçelerine ekleyerek, Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Erzurum adresine göndereceklerdir.” Lisans programlarına 230, yüksek okula 53 kontenjan ayrılırken 20 kontenjanda özel yetenek sınavı ile alan lisans programlarına ayrıldı. Ayrıca lisans programları arasında en fazla kontenjan 15 ile Fen Fakültesi Matematik Bölümüne ayrıldı. 29 Eylül’de bitecek olan ön kayıtların sonucu 7 Ekim’de açıklanacak. Kesin kayıtlar ise 7 Ekim’de başlayacak ve 11 Ekim’de sona erecek.

Öte yandan Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu'na (MYO) ek yerleştirme ile toplamda 223 öğrencinin kayıt yaptırabileceği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MYO Müdürü Doç. Dr. Hacer Bakır Sert, yaptığı açıklamada, ek yerleştirme ile okullarına 223 öğrencinin kayıt yaptırabileceğini söyledi. Sert, muhasebe ve vergi uygulamaları programına 20, turizm seyahat hizmetleri programına 12, işletme yönetimi programına 16, turizm otel işletmeciliği programına 16, bilgisayar programcılığına 6, pazarlama programına 20, aşçılık programına ise 5 öğrenci alınacağını kaydetti. İkinci örgün öğretimde ise muhasebe ve vergi uygulamalarına 39, turizm otel işletmeciliğine 36, bilgisayar programcılığına 8 ve pazarlama programına 46 öğrenci alınacağını belirten Sert, toplamda ek kontenjan ile 223 öğrencinin yüksekokullarına kayıt yaptırabileceğini ifade etti.

Bu arada Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) elektronik haberleşme 3. sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Sercan Özçetin, serinlemek amacıyla girdiği üniversitenin havuzunda boğuldu.

Sercan Özçetin, 3 gün önce üniversite işlemlerini yapmak amacıyla Balıkesir'in Bandırma ilçesine bağlı Ergiri köyünden Kocaeli’ne geldi. İşlemlerini tamamlayan Özçetin, dün serinlemek amacıyla üniversitenin Umuttepe Kampüsü içerisinde bulunan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu’na gitti. Sercan Özçetin Olimpik Yüzme Havuz’da bir süre yüzdükten sonra ortalıktan kayboldu. Havuza girenler tarafından havuzun dibinde hareketsiz olarak bulunan talihsiz genç hemen dışarı çıkartıldı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, Özçetin’in hayatını kaybettiği belirledi. Sercan Özçetin’in cesedi, KOÜ Umuttepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Gencin ailesi, havuzda para karşılığı hizmet verildiğini, buna rağmen havuzun etrafında cankurtaran bulunmadığını belirtti, şikayetçi olacaklarını açıkladı. Sercan Özçetin’in cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından ailesine teslim edildi. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*