Dgs ek yerleştirme 2013 - Dgs ek tecih 2013 - Dikey Geçiş Sınavı

Dgs ek yerleştirme 2013 - Dgs ek tecih 2013 - Dikey Geçiş Sınavı.22874
25.09.2013 / 12:10:24

DGS ek tercih işlemleri için öğrencilerin meraklı bekleyişi devam ediyor. DGS ek yerleştirmeler için henüz bir açıklama yapılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


2013 DGS Ek yerleştirme tercih işlemleri ne zaman başlayacağı merak ediliyor. 2013 DGS Ek yerleştirme tercih işlemleri için herkes OSYM 'den gelecek haberi bekliyor. Fakat OSYM 'de 2013 DGS Ek yerleştirme tercihleri yapılıp yapılmayacağına dair bir açıklamada bulunmamaktadır. 2012 Yılında OSYM DGS yerleştirme sonuçları 10 Eylül 2012 tarihinde açıklanmıştı. 2012 DGS Ek yerleştirme tercih işlemleri 9-12 Ekim tarihleri arasında yapılmıştı ve 2012 Dgs ek yerleştirme tercih sonuçları 18 ekim 2012 günü açıklanmıştı.

2013 DGS Yerleştirme tercih sonuçları 28 Ağustos 2013 günü açıklanmıştır. Geçen seneye göre kıyaslama yaptığımızda 2013 DGS ek yerleştirme tercih işlemleri tahmini olarak DGS yerleştirme sonuçları 'ndan 29 gün sonra başlayacağı düşünülüyor. 2013 DGS ek yerleştirme tercih işlemleri Eylül Ayı sonuna doğru başlayacağı beklenmektedir.

Tabi bu rakamlar geçen seneye göre kıyasladığımızda tahmini olarak bu tarihler çıkmaktadır. 2013 DGS ek yerleştirme tercih işlemleri başladığında duyuru yapılacaktır.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı, 8’inci sınıflara uygulanacak merkezi sınav tarihlerine kadar tüm öğrencilerin aynı konuları işleyebilmesi için program hazırladı.

Her dersin konularının hangi haftalarda yapılacağı ve öğretmenlerin hangi tarihlerde yazılı yapacakları da programda yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk defa uygulayacağı ve Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) sağlıklı işleyebilmesi için program hazırladı. Program, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip imzasıyla tüm valiliklere gönderildi. Her dönem Türkçe, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, matematik, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük derslerinden yapılacak merkezi yazılıların tarihine kadar işlenecek konular çizelgede yer aldı. Ayrıca, öğretmenlerin kendi yapacakları yazılılar için de bir öneri sunuldu. Öğretmenler, isterlerse Bakanlığın hazırladığı çizelgeye göre yazılılarını yapacak ya da başka bir tarihte düzenleyebilecekler.

Valiliklere gönderilen yazı şöyle:

“Birinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı, eğitim öğretim yılının başından sınavın yapılacağı tarihe kadar olan konularla sınırlı olacak. İkinci dönemde yapılacak merkezi sistem ortak sınavda sorulacak soruların kapsamı ise eğitim öğretim yılının başından, ikinci dönem merkezi sınavların yapılacağı tarihe kadar işlenecek. Çalışma takviminde belirtildiği şekilde konuların süresi içinde işlenmesi ve öğrencilerin eksiklerinin kalmaması için okul yönetimleri ve öğretmenler gerekli tedbirleri alacak. Çizelgede ortak sınavların dışında öğretmenlerin yapacağı diğer yazılılar için belirtilen tarihler öneri niteliğindedir. Öğretmenler kendi yazılılarını belirleyecekleri bir tarihte de yapabilecek.”

İLK SINAV EKİM SONU

Okullar, Bakanlığın hazırladığı takvimi uyguladıkları takdirde, şu yolu izleyecekler:

Ekim ayının son haftası öğrenciler Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, yabancı dil derslerinden öğretmenleri tarafından yapılacak birinci yazılı sınava girecekler.

Kasım ayının son haftasında sınav sistemine dahil olan tüm derslerden merkezi sınavlar yapılacak. Bu sınavlar, bir dönemde 3 yazılı sınav yapılan Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ve yabancı dil derslerinden ikinci sınav sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden birinci sınav olarak değerlendirilecek.

Ocak ayının ikinci haftasında öğrenciler bir dönemde üç yazılı sınav yapılan derslerden 3’üncü sınava, iki yazılı sınav yapılan derslerden 2’nci sınava girecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*