Dgs ek yerleştirme 2013 - Dgs ek tecih 2013 - Ösym Dgs tercih kontenjanı

Dgs ek yerleştirme 2013 - Dgs ek tecih 2013 - Ösym Dgs tercih kontenjanı.21429
19.09.2013 / 09:33:31

Dgs ek yerleştirmeleri dün de yapılamadı. Öğrenciler merakla ÖSYM'den gelecek haberi bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Dikey Geçiş Sınavı için ek yerleştirmeleri bekleyen öğrencilerin heyecanlı ve meraklı bekleyi sürüyor. Ek yerleştirmeler için ÖSYM'nin son hazırlıklarını yaptığı belirtiliyor.

Bu arada ÖSYM, 2014'ten itibaren elektronik sınav ile randevulu sisteme geçileceğinin duyurusunu yaptı. Yeni sistemle adaylar isterlerse bir haftada birkaç sınava girebilecek.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), önümüzdeki yıldan itibaren elektronik sınava geçtiğini duyurdu. Elektronik randevulu sınavın, ilk kez 2014 İlkbahar Yabancı Dil Sınavı'nda (YDS) uygulanması planlanıyor. Aynı şekilde ALES sınavının da 2014'te randevulu sistem ile yapılması öngörülürken, ardından Tıpta Dil Uzmanlık Sınavı (TDUS), Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), Tıpta Yan Dal Uzmanlık sınavı, Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'de de aynı sisteme geçilecek.

LYS İÇİN 2015 HAZIRLIĞI

ÖSYM en erken 2015'ten itibaren ise Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) elektronik ortamda randevulu yapılması üzerinde çalışılıyor. Yeni sistemle, adaylar randevu alarak her gün birden fazla sınava girebilecek. Yapılacak sınavlarda soru havuzundaki soruların boşaltılmaması için sorular adaylara açıklanmayacak ancak sınavın güvenirliliği için ÖSYM soruları akademik bilimsel denetimden geçirecek.

Ayrıca sınav sonrası adayların sorulara verdikleri cevapların analizi olan 'madde analizi' sonucunda iptal edilmesi gereken sorular da iptal edilebilecek. Adayların çoğunun yanlış yaptığı soru bilimsel denetimden geçirildikten sonra soruda yanlış anlam çıkartılabileceği kanaati oluşursa iptal edilebilecek. Her yıl 40'a yakın merkezî sınav yapan ÖSYM, yılda ortalama 4 bin soru kullanıyor. 2012'de, 11 bin 200 soru kullanıldı. ÖSYM yetkilileri, üzerinde çalıştıkları elektronik sınav sistemi için şunları kaydetti: "Randevu ile belirli bilişim ağı güvenliği sağlanmış sınav merkezlerinde gerçekleşecek bu sınavlar haftanın her günü yapılabileceği gibi günde bir kaç kez de yapılabilecek. Soruların hemen sınavdan sonra açıklanması, sınavların istenilen sayıda yürütülmesini imkansız hale getiriyor. Dünyada sınav yapan kuruluşlar kesinlikle soruları açıklamıyor. Biz de soruları açıklamama kararı aldık. Ancak, şeffaflık prensibi gereği, hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınavlarda sorulan soruların yüzde 10'unu açıklanmasına ve yayın organlarında basımına izin verdik." 

Öte yandan ÖSYM'nin bu yıl sınav sonuçlarını jet hızıyla açıklamasının ardından gözler ek kontenjanlara çevrildi. Bu sene kontenjanların boş kalması ek kontenjanlara ilgiyi arttırdı. Toplam 106 bin kontenjana, bir de yerleşen adayların kayıt yaptırmaması eklenince, özellikle yeni kurulan bölümlerin kontenjanlarında ciddi boşluklar oluştu. Ek yerleştirme döneminde adayların önünde yaklaşık 200 bin boş kontenjan olacağı belirtilirken, ek yerleştirme kılavuzunun hala yayınlanmaması dikkat çekiyor. 2013-2014 öğretim yılı yükseköğretim programlarına kayıtlar 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında tamamlandı. Bu bilgi esas alındığında 2013 ÖSYS ek yerleştirmelerinin eylül ayının sonunda yapılabileceği öngörülüyor. Geçtiğimiz yıl ek kontenjan tercihleri 27 Eylül'de başlamıştı.

Bu arada İnternethaber'de yer alan bir habere göre Üniversite personelinin özellikle de öğretim elemanı sınıfının maaşları enflasyon karşısına eriyor. Kamuda önlisans mezunu bir çalışanın maaşı, üniversitede doktoralı bir araştırma görevlisinin maaşını geçti. SETA'nın araştırmasına göre de Türk akademisyenlerin maaşları Güney Afrikalı meslektaşlarından bile geri.  

Ücret dağılımındaki dengesizlik, özellikle akademisyen maaşlarında uçuruma dönüşen bir hal aldı. Bilim İnsanları Dayanışma Derneği (BİDDER) Genel Sekreteri Prof. Dr. Derviş Yılmaz, yeni akademik yılda üniversitelerdeki ücret adaletsizliğinin giderilmesini istedi. Son 10 yılda öğretim üyesi maaşlarında kamuda çalışan emsallerine göre büyük bir gerileme yaşandığını bildiren Prof. Dr. Yılmaz, “Ülkemiz üniversite açma konusunda yaptığı atılımı maalesef akademisyenlerin özlük haklarını düzeltme konusunda yapamadı.” dedi. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*