Dgs ek yerleştirme 2013 - Dgs ek tercih 2013 - Dgs 2013 osym.gov.tr

Dgs ek yerleştirme 2013 - Dgs ek tercih 2013 - Dgs 2013 osym.gov.tr.17115
24.09.2013 / 09:35:47

DGS ek yerleştirme kılavuzu günlerdir açıklanmıyor. Dün de açıklanmayan kılavuzun bir an önce açıklanması isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Dikey Geçiş Sınavı'nda her yıl ilk yerleştirmelerden sonra açık kalan bölümler için, kazanıp kayıt yaptırmayan öğrencilerden kalan kontenjanlar için ek tercih süreci başlatılıyor.  Geçen yıl(2012) DGS yerleştirme sonucu 10.09.2012 tarihinde açıklandı ve DGS ek tercihleri 05.10.2012 tarihinde başladı. Yani ek tercihler asıl yerleştirmelerden 25 gün sonra yapıldı. Bu sene DGS yerleştirme sonuçları 28 Ağustos'ta açıklandı. DGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından günler geçti. Bekleyiş bir süre daha devam edecek.

Bu arada Anadolu Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi, her akademik yıl başlangıcında olduğu gibi bu yıl da üniversitemize yeni kayıt olan öğrencilere, kütüphane olanaklarından maksimum düzeyde yararlanabilmeleri amacıyla eğitim programları ve tanıtım turları düzenliyor.

30 Eylül-11 Ekim günleri arasında gerçekleştirilecek olan programda, kütüphane ve kütüphane olanaklarının tanıtılması, kütüphane kaynaklarına erişim, katalog tarama, kaynakların özellikleri ve kullanımlarından, kütüphane yerleşim düzenine ve uyulması gereken kurallara kadar çeşitli konularda bilgiler verilecek. Kullanıcılara kaynak ve hizmetlerin tanıtılacağı bu program, belirtilen tarihlerde her gün mesai saatlerinde sürdürülecek. Yıl içinde de istendiğinde tekrarlanacak bu programa katılmak isteyenler, Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi Danışma Bölümü'nden bilgi alabilir.

Öte yandan Hava Kirlenmesi Araştırmaları ve Denetimi (HKAD) Türk Millî Komitesi ile Anadolu Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü "Uluslararası Katılımlı 5. Hava Kirliliği ve Kontrolü Sempozyumu" 18-20 Eylül günleri arasında Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Sempozyum, 18 Eylül Çarşamba günü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi (AKM)'nde hava kirliliğinin sağlık üzerindeki etkilerinin tartışıldığı geniş bir platformda tartışmaya açıldı.

Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Gündoğan'ın da yer aldığı sempozyumun açılışı, Düzenleme Kurulu Başkanı ve Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Komite Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Bayram, Komite Kurucu Başkanı Prof. Dr. Aysen Müezzinoğlu, Bilim Kurulu Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Burcu Onat, Dr. Doğanay Tolunay, Dr. Aysel Atımtay, Dr. Eda Uslu Tuğtepe gibi pek çok araştırmacı ve hekimin katılımıyla gerçekleşti. Etkinliğin açılış konuşmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Bayram yaptı.

"HKAD, ilk uluslararası toplantısını 1997 yılında yaptı"

Prof. Dr. Bayram, 1991 yılında Su Kirlenmesi ve Katı Atık Araştırmaları ve Kontrolü Türk Millî Komiteleri'nin ardından kurulan Hava Kirlenmesi Araştırmaları ve Denetimi (HKAD) Türk Millî Komitesi hakkında şu bilgileri verdi: "Ülkemizde, hava kirliliği konusunda yapılan araştırmaları destekleme ve bu konuda çalışan kişileri bir araya getirme amacıyla HKAD kuruldu. 1997’de ilk uluslararası katılımlı toplantımızı yaptık. 16 yılda pek çok toplantı gerçekleştirdik."

"Bir öz eleştiride de bulunmak istiyorum. Bu akademik çalışmalarda, karar vericileri ve uygulayıcıları bir araya getirmek Millî Komitenin hedeflerinden biriydi. Biz burada çok daha fazla katılımcıyı görmek isterdik. Önemli olan; bizim akademik alanda geldiğimiz bu noktanın ülkedeki ilerlemeye de katkı sağlaması, hava kirliliği çalışmalarında daha başarılı bir noktaya gelmesiydi. Bu konuda istediğimiz düzeye gelemediğimizi düşünüyorum." diyen Prof. Dr. Bayram, yönetimle aralarında bir kopukluk olduğunu söyledi.

"Biz tüm temel bilimlerin gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz"

Sempozyuma ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Gündoğan ise "Bu kadar uzmanın bulunduğu bir ortamda konunun öneminden bahsetmeye gerek yok. Fakat hava kirliliği konusu gerçekten hem dünyamızın hem de ülkemizin gündeminin her zaman ön sıralarında yer alıyor. Sağlık bilgilerinin geliştirilmesine katkı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Özelikle Mühendislik Fakültelerimize de çok teşekkür ediyorum. Bize uluslararası birçok bilimsel etkinliğe ev sahipliği yapma fırsatı verdi. Biz üniversite olarak her zaman sadece Mühendislik Fakültesinin değil; tüm temel bilimlerin gelişmesine katkı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*