DGS tercihleri ne zaman? Dgs ek tercih 2013 - Dgs ek yerleştirme 2013

DGS tercihleri ne zaman? Dgs ek tercih 2013 - Dgs ek yerleştirme 2013.13602
02.10.2013 / 09:12:49

DGS tercihlerinin ne zaman yapılacağını merak eden öğrenciler ek yerleştirmeler için her gün internet başında haber bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ösym tarafından henüz açıklanmayan Dgs ek tercih kılavuzu, öğrenciler tarafından endişe ile karşılanıyor. Binlerce öğrenci, ek yerleştirmeler için başvuruların başlamasını bekliyor.

ÖSYM ise günlerdir sessizliğini koruyor.

“DGS” nedir?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim önlisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapabilmeleri için ÖSYM tarafından yılda bir defa gerçekleştirilen sınavdır.

MEB.gov.tr/mebpanel/javascript:;">Sınav ne zaman ve nerelerde yapılır? Sınava nasıl başvurulur?

Sınav, genelde temmuz ayının ikinci haftası pazar günü üniversite rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa´da yapılır. Başvurular meslek yüksekokulları müdürlükleri, ÖSYM il sınav yöneticilikleri, belirlenen okul müdürlükleri ve AÖF bürolarından yapılmaktadır.

Sınava kaç kez girme hakkım vardır? Mezun olduktan sonra kaç yıl sınava girebilirim?

Sınava giriş sayısında herhangi bir sınır yoktur.

‘DGS’ puanı nasıl hesaplanır? Puana etki eden unsurlar nelerdir?

Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri ayrı olmak üzere, adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Tüm adayların sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için sayısal standart puan ve sözel standart puan hesaplanacaktır.

Önlisans başarı puanı (ÖBP) DGS’ ye başvuran adaylardan her biri için önlisans öğrenimindeki akademik ortalama göz önünde tutularak bir önlisans başarı puanı (ÖBP) hesaplanacaktır. Adayların önlisans başarı puanlarının (ÖBP) hesaplanmasında önlisans programında almış oldukları notların ortalamasından meydana gelen akademik ortalama esas alınacaktır.

Ağırlıklı önlisans başarı puanının hesaplanması(AÖBP) Önlisans başarı puanı, yukarıda anlatıldığı biçimde hesaplandıktan sonra her önlisans programında DGS’ ye giren adayların DGS standart puanlarından hesaplanan ağırlıklandırma puanlarına göre ağırlıklandırılacaktır. Ağırlıklandırma da, bir programda o yılki öğretim yılında son sınıfta bulunan adaylardan DGS’ ye girenlerin sayısal standart puanları sayısal ağırlıklandırma puanını (ap-say), sözel standart puanları sözel ağırlıklandırma puanını (ap-söz), sayısal ve sözel puanların 0,5 ile çarpılıp toplanmasından elde edilecek ağırlıklı standart puan da eşit ağırlıklı ağırlıklandırma puanını (ap-ea) oluşturacaktır. Bir programdan sınava giren adayların ap-say, ap-söz ve ap-ea puan ortalamaları, bu programın a-say (sayısal ağırlıklandırma puan ortalaması), a-söz (sözel ağırlıklandırma puan ortalaması) ve a-ea (eşit ağırlıklı ağırlıklandırma puan Ortalaması) ortalamalarını oluşturacaktır.

Sınav puanı nasıl hesaplanmaktadır?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ağırlıklı önlisans başarı puanları (AÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınacak DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile ağırlıklı önlisans başarı puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar tablo-a’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*