DHKP-C'de Başbakan Erdoğan'ın evinin krokileri çıktı!

DHKP-C'de Başbakan Erdoğan'ın evinin krokileri çıktı!.10416
  • Giriş : 16.04.2008 / 08:50:00

DHKP-C örgütüne yönelik operasyonda, Erdoğan’ın Üsküdar’daki evinin iç krokilerinin bulunduğu iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgüt evinde, evin çevresini gösteren krokiler de bulunmuştu

İstanbul’da mart ayında yasadışı DHKP-C örgütüne yönelik yapılan operasyonda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Üsküdar’daki evinin iç krokilerinin bulunduğu iddia edildi.
İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nin operasyonunda, DHKP-C’nin Erdoğan’a yönelik suikast hazırlığı içinde olduğu öne sürülmüştü. Örgütün bomba düzeneği yerleştirilmiş uzaktan kumandalı oyuncak arabayı, Erdoğan’ın makam aracı Üsküdar’daki evinin önüne geldiğinde patlatmayı planladığı belirtilmişti. Operasyonda evin çevresini gösteren krokiler de bulunmuştu.

Odalar da belli

Aynı operasyonda Erdoğan’ın evinin içini gösteren krokiler de bulunduğu bilgisi edinildi. Evin müştemilatını gösteren ve elle hazırlanmış krokilerin, katların ayrıntılı planını göstermesi dikkat çekti.
Planlarda, odaların durumunun da ayrıntılı olarak çizildiği anlaşıldı. Ayrıca, evin bulunduğu bölgenin uydu görüntülerinin elde edildiği öğrenildi. Uydu görüntülerinin eylemden sonra kaçışı kolaylaştıracak biçimde hazırlandığı tespit edildi.
Polis, DHKP-C’nin, Erdoğan’ın evinin iç planını nasıl hazırladığını araştırıyor. Bu suikast hazırlığından sonra Erdoğan’ın korunmasına yönelik önlemler artırılmıştı.

Misilleme için

Yasadışı örgütün, eylem planını, örgütün İstanbul sorumlusu Asuman A.’nın yakalanmasına misilleme olarak hazırladığı iddia edildi. Emniyet kaynakları, geçen hafta yakalanarak tutuklanan Tekin T.’nin de Asuman A.’nın yerine örgütün İstanbul sorumlusu olduğunu belirtti.
Tekin T.’nin adı, Aralık 2007’de Ankara’daki hücreevine yapılan operasyona da karıştı. Asuman A. ile birlikte yakalanan Tekin T.’nin, DHKP-C’li Kevser Mızrak’ın ölümüyle sonuçlanan operasyonda ortaya çıkarılan Kurtuluş’taki hücre evinin tutulması için talimatı veren kişi olduğu öne sürüldü.

Hücre evinin belirlendiği operasyonda, İstanbul’da gözaltına alınarak sorgulanan N.E. adlı bir kadının, evin tutulması ve bakımı için kendisine Tekin T.’nin talimat verdiğini söylediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious