DHKP-C'ye darbe

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Emniyet son günlerde yasadışı örgütlere üst üste darbeler indirmeye başladı. MLKP'nin çökertilmesinden sonra şimdi de DHKP-C'nin 2 numaralı ismi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Güvenlik güçlerine örgütle ilgili önemli bilgiler veren G.’nin ifadeleri doğrultusunda yaklaşık 10 kişi gözaltına alındı. Örgüt üyesi 7 kişiyle silahlı eylem hazırlığı içinde olduklarını belirten İsmail G., “Örgüt içinde anlaşmazlık çıkınca kaçmaya karar verdim. Yaşam şartları da kötüleşmişti, yakalanmadan önce 4 gün aç ve susuz kaldım” dedi.

Yasadışı terör örgütü DHKP-C’nin Yunanistan’da mali sorumlusuyken, örgüt lideri Dursun Karataş’ın emriyle kaçak olarak bu yıl ortalarında Türkiye’ye girdiği belirtilen örgütün silahlı eylem kanadının 2 numaralı ismi İsmail G., silahlı eylemlerde bulunmak üzere 7 teröristle birlikte Tunceli kırsalında görevlendirildi. Örgüt silahlı eylem kararı alırken, İsmail G. Tunceli, Pertek, Hozat ve Çemişgezek İlçesi kırsalında faaliyetlerde bulunduktan sonra, diğer teröristlerle anlaşmazlığa düşünce örgütten kaçma kararı aldı. İsmail G., yurtdışına çıkmak için kırsaldan ayrıldıktan sonra Malatya’nın Arapkir İlçesi’nde polis tarafından üzerinde 1 Kalaşnikof tüfek ve 400 mermi ile birlikte yakalanıp Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi.

ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Tunceli’de polis ve jandarma tarafından sorgulanan İsmail G.'nin, güvenlik güçlerine örgütün silahlı eylemleri ve stratejisi hakkında önemli bilgiler verdiği ve üzerinden çok önemli belgeler çıktığı belirtildi. İsmail G.’nin ifadeleri doğrultusunda Tunceli merkez, Hozat, Çemişgezek İlçelerinde örgütle bağlantısı olduğu belirlenen 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. G.’nin verdiği isimler arasına yer alan Ayten A.'nın da Pertek’ten kaçmak isterken jandarma tarafından son anda yakalandığı bildirildi. Güvenlik güçleri, G’nin ifadeleri doğrultusunda bölgede hava destekli başlattığı operasyonları sürdürürken, gözaltına alınan kişilerin sorgusu sürüyor.

“DAĞLARDA 4 GÜN AÇ KALDIM”

Tunceli’de tutuklanarak cezaevine konulan İsmail G., arkadaşlarının pasif olması nedeniyle örgüt içi anlaşmazlık çıktığını, yaşam şartlarının da kötüleşmesi üzerine örgütten kaçmaya karar verdiğini söyledi. İsmail G. ifadesinde şunları anlattı:

“Hozat kırsalında elimize verilen birer Kalaşnikof tüfekle geziyorduk, hiç bir eylem yapamıyorduk. Daha sonar aramızda tartışmalar yaşanınca, ben geçen hafta kaçmaya karar verdim. Bölgeyi bilmiyordum, kaçıp ailemle ilişki kurup daha sonra yurtdışına çıkacaktım. Hozat ve Çemişgezek İlçelerinin dağlık alanlarından ve Aliboğazı Vadisi’ni geçtim. Sonra iki gün boyunca zorlu bir tırmanış sonucu Munzur Dağlarını aşarak Erzincan Kemaliye bölgesine ulaştım. Artık yolu bilmiyordum rastgele yürüdüm sonra Malatya’nın Arapkir İlçesi’ne gittiğimi öğrendim burada polis beni yakaladı. Dağlarda dört gün aç ve susuz kaldım, çok zor anlar yaşadım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious