DHKP/C'nin liderine Cem Evi tören yaptı!

DHKP/C'nin liderine Cem Evi tören yaptı!.16133
  • Giriş : 15.08.2008 / 23:23:00

DHKP/C'nin ölen lideri Dursun Karataş'ın morga alınan cenazesi ziyarete açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hollanda'da ölen terör örgütü DHKP/C'nin elebaşı Dursun Karataş'ın, dün Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi'ndeki Hacı Bektaşı Veli Gazi Kültür Vakfı Cemevi'ne getirilerek morga alınan cenazesi, burada ziyarete açıldı.

Morgda, tabut kapalı iken önce basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. Daha sonra çok sayıda kişi, açılan tabuttaki Dursun Karataş'ın cenazesini görmek için buraya geldi.

Bu sırada cemevi önünde toplanan ve önlerinde, başlarında kırmızı bandaj olan kadınların yer aldığı gruptakiler, kırmızı bez parçaları taşıyarak, Fevzi Çakmak Caddesi'nden eski Gazi Karakoluna kadar yürüdüler.Gruptakiler burada beklerken, cemevi morgunda bulunan Karataş'ın cenazesi, aralarında ağabeyi Reşat Karataş'ın da yer aldığı kişilerce alındıktan sonra, cenaze aracıyla cemevi yakınındaki Yeşilcami'ye getirildi.

Karataş'ın cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından araçla eski Gazi Karakolu önünde bekleyen gruptakilerin bulunduğu caddeye getirildi. Gruptakilerin burada yaptığı basın açıklamasının ardından, Karataş'ın cenazesi, götürüldüğü Gazi Mezarlığı'nda defnedildi.

Cenaze mezarlığa götürülürken aracın arkasından yürüyen ve Karataş'ın posterini açan gruptakiler, terör örgütü DHKP/C lehine sloganlar attı.

Gruptakiler, cenazenin defnedilmesinin ardından olarak dağıldılar.

DURSUN KARATAŞ KİMDİR?

Karataş 1953 yılında Elazığ'da doğdu. 1978'de İstanbul Teknik Üniversitesi Derneği'nde Devrimci-Sol fraksiyonunu kurdu. Örgüt, o dönemde eski başbakan Nihat Erim ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ı öldürdü. 12 Eylül harekatından sonra 30 Eylül 1980 tarihinde yakalanan Karataş, 3 Kasım 1980'de tutuklandı. Yargılanma sonucu idama mahkum oldu, cezası müebbete çevrildi. Dokuz yıl cezaevinde kalan ve bu süre içinde örgütü cezaevinden yöneten Karataş, 25 Ekim 1989'da Bayrampaşa Cezaevi'nden, örgütün ikinci ismi Bedri Yağan'la birlikte firar etti. Avrupa'ya kaçtı ve bugüne kadar Almanya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde, sahte kimlikle ve kaçak olarak yaşadı. Örgüt 1994'de siyasi temeli olan Mahir Çayan liderliğindeki THKP-C'den esinlenerek DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi ve Cephesi) adını aldı. Karataş, 9 Eylül 1994'de Fransa'da yakalandı ve dört ay cezaevinde kaldıktan sonra 26 Ocak 1995 tarihinde serbest bırakıldı.

210 CİNAYETLE SUÇLANIYORDU

"Binbirsurat" veya örgüt içindeki adıyla "Dayı" olarak bilinen Dursun Karataş İnterpol tarafından 174 ülkede yaklaşık 150 ayrı suçtan aranıyordu. Karataş'ın talimatıyla düzenlenen eylemlerde, 95 emniyet mensubu, 29 asker, 85 vatandaşın öldürüldüğü, 378 güvenlik görevlisi ve vatandaşın yaralandığı öne sürülüyor. Karataş'ın ölüm emrini verdiği yüzlerce kişi arasında eski başbakanlardan Nihat Erim, eski Gümrük Bakanı Gün Sazak, eski MİT Müsteşarı Hiram Abas, Özdemir Sabancı, emekli orgeneraller Adnan Ersöz ve Hulusi Sayın, emekli ora Kemal Kayacan, emekli yarbay Ata Burcu, eski Adalet Bakanı Mehmet Topaç, eski DGM Başsavcısı Yaşar Günaydın bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*