Diana davası için jüri tayin ediliyor

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Dodi El Fayed'in babası, kazanın soruşturulması amacıyla açılan davaya jüri tayin edilememesi üzerine başlattığı hukuki mücadeleyi kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Londra Yüksek Mahkemesi'nin üç yargıcı, ölüm nedenini araştıran kraliyet memurunun, çiftin ölümüne neyin yol açtığı konusunda jüri olmadan tek başına karar alması yönündeki kararı bozdu.

Yargıçlar, memurun soruşturmayı bir jüriyle birlikte takip etmesi gerektiği kararına vardı.

Muhammed El Fayed'in avukatları Yargıç Dame Elizabeth Butler-Sloss'un soruşturma davasına jüri tayin edilmemesi kararına karşı çıkmışlardı.

Yargıç Dame Elizabeth Butler-Sloss'un davayı kamuya açık görme kararını olumlu karşılayan Muhammed El Fayed, jüri tayin edilmemesini "şoke edici, ancak tahmin edilen bir gelişme" olarak değerlendirmişti.

El Fayed, "Geçen 10 yıl boyunca bu cinayetlerle ilgili gerçeği ortaya çıkartmak için savaş verdim. Şimdi pes etmeye hiç niyetim yok" demişti.

Muhammed El Fayed, kamuoyunun ve kamuoyunun içinden çıkmış bir jürinin bütün delilleri değerlendirmesi ve karar vermesi gerektiğine inandığını söylemişti.

Prenses Diana, İngiltere tahtının varisi olan Prens Charles ile 1981'de evlenmiş, ancak 11 yıl sonra ayrılmıştı.

Diana, sevgilisi Dodi El Fayed ve şoförleri 31 Ağustos 1997 sabahı Mercedes marka otomobillerinin Ritz Hotel'den ayrılmasının ardından tünelde duvara çarparak ölmüşlerdi.

Çift, Mercedes marka araçlarıyla otellerinden ayrıldığı sırada, motosikletli paparazziler peşlerine takılmış, paparazziler otelden ayrılırken ve kaza anında çiftin fotoğraflarını çekmişti.

Fransa'da kazayla ilgili başlatılan ve iki yıl süren soruşturmanın sonunda, kaza sırasında aracı kullanan sürücünün aracın kontrolünü kaybettiği, içkili olduğu ve aracı çok hızlı kullandığı sonucuna varılmıştı.

İngiltere'de de polisin yürüttüğü soruşturmaya göre Diana, kaza sonucu öldü.
Konuyla ilgili cinayet iddialarının asılsız olduğu belirtilen soruşturmada, Prenses Diana'nın öldüğü sırada hamile olmadığı açıklandı.

832 sayfalık raporda, olayın 'trajik bir kaza' olduğu belirtildi ve cinayet şüphesi bulunmadığının altı çizildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious