Diana'ya komplo iddiaları 'kanıtsız' kaldı

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Galler Prensesi Diana ile sevgilisi Dodi el Fayed'in ölümüne dair yürütülen soruşturmada yargıç, hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davaya bakan İngiltere Yüksek Mahkemesi'nin yargıcı Elizabeth Butler-Sloss, mayıs ayında yapılacak asıl soruşturma oturumu öncesinde yapılan ön oturumda, kendisine Muhammed el Fayed'in avukatlarının iddialarını destekleyecek en küçük bir kanıt verilmediğini belirterek, ''İddiaları incelemem ve özellikle jüriye sunmam için bu kanıtlara gereksinimim var'' dedi.

El Fayed'in avukatı Michael Mansfield ise, ''Kanıtınız var'' diye tepki göstererek, Diana'nın eski eşi İngiliz tahtının varisi Prens Charles, Kraliçe Elizabeth'in kocası Prens Philip'in önemli tanıklar olduğunu söyledi.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, bir süre önce, Diana ile 1997'de geçirdiği Trafik Kazası sonucu ölen Dodi el Fayed'in babası, Muhammed el Fayed'in itirazını yerinde bularak, Galler Prensesi Diana ile sevgilisinin ölümüyle ilgili soruşturmada, ölüm nedenine dair kararı bir jüri vermesini kararlaştırmıştı.

Böylece soruşturmayı yürüten yetkilinin, kararı da tek başına verme yolundaki hükmü de bozulmuştu.

İngiltere yasalarına göre, ani bir ölüm durumunda ölümün nedeni, yani doğal bir olayın sonucu olup olmadığı konusunda karar verilmesi gerekiyor.

Ülkenin en üst düzey kadın hukukçularından olan yargıç Leydi Butler-Sloss, eylül ayında soruşturmayı açarken, sunulan kanıt miktarının çokluğunu gerekçe göstererek dosyayı tek başına inceleme kararı almıştı.

Ancak Butler-Sloss'un geçmişte kraliyet ailesiyle yakın ilişkisi bulunması, yüksek mahkemeye tarafsızlığı zedeleyebilecek itiraz gerekçesi olarak sunulmuştu.

Mahkeme heyeti de, Butler-Sloss'un tarafsızlığına güvendiğini, ancak böyle bir izlenim yaratılmasının önüne geçmek için kararı jüriye havale edeceğini bildirmişti.

Dosyalar hakkında yapılan ön oturumun ardından, asıl soruşturma oturumu mayıs ayında yapılacak.

İngiltere'nin en büyük ve şık mağazalarından Harrods'ın sahibi olan Muhammed el Fayed, neredeyse 10 yıl önceki kazadan bu yana oğlu ve Prenses Diana'nın bir cinayet komplosuna kurban gittiğini öne sürüyor.

Kararın tek bir yargıçtansa sıradan vatandaşlardan oluşacak bir jüriye bırakılması durumunda, El Fayed'in lehinde bir karar alınması olasılığının yükseleceği yorumları yapılıyor.

El Fayed, Paris'teki Alma Tüneli'nde yaşanan ve şoforün de ölümüyle sonuçlanan kazada İngiliz istihbarat örgütünün rolü olduğunu iddia ediyor.

Mısırlı işadamına göre komplonun gerekçesi, yerleşik düzenin temsilcilerinin, tahtın varisinden boşanmış olan Prenses'in bir Müslüman ile ilişkisi olması düşüncesini kabullenememesi.
Şimdiye dek hem İngiltere'de hem Fransa'da yürütülen kapsamlı araştırmalarda, bu iddiayı destekleyecek bir kanıt ortaya çıkmadı.
Ancak eğer jüri, komplo teorilerini destekleyecek yönde bir karar alırsa, bu tartışmalar daha da uzayacak gibi görünüyor.
Muhammed el Fayed, soruşturma sırasında Prenses'in eski eşi Prens Charles ile kayınpederi Prens Phillip'in de tanık olarak dinlenmesini istiyor.
Ocak ayında, İngiltere polisinin 3 yıl süren araştırması tamamlanmış, olayın bir kaza olduğu hükmüne varılmıştı.
Raporu hazırlayan emniyet teşkilatının eski başkanı John Stevens, cinayet ve komplo gibi çok ciddi suçlamaları incelediklerini, ancak olayın bir komplo olduğunu düşündürecek herhangi bir bulguyla karşılaşmadıklarını söylemişti.
Stevens, olayı peşpeşe gelen unsurların yarattığı ''trajik bir kaza'' olarak nitelemişti.
Kazada 36 yaşındaki Prenses Diana, 42 yaşındaki sevgilisi işadamı Dodi el Fayed ve içinde bulundukları otomobilin şoförü Henri Paul ölmüştü.
Prenses Diana, bu yıl ölümünün 10. yılı dolayısıyla, önce 1 Temmuz'daki yaşgününde düzenlenecek bir konserle, ardından ölüm yıldönümü olan 31 Ağustos'ta düzenlenecek bir ayinle anılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious