Diaspora Oomen-ruijten'i eleştirdi

Diaspora Oomen-ruijten'i eleştirdi.25215
  • Giriş : 16.10.2007 / 16:56:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:01:54

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen İkinci Avrupa Ermenileri Kongresi, ilginç tartışmalara sahne oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantının ikinci gününde bir konuşma yapan Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye Raportörü Ria Oomen-ruijten, Ermenilerin elestirilerine hedef oldu. Avrupa'nın Fransa başta olmak üzere çeşitli ülkelerinden gelen Ermeniler, raportörü parlementonun 20 yıl onceki soykırımı tanıyan kararını gözardı etmekle suçladılar.
Haberin devamı

Ria Oomen-ruijten ise, hazırladıgı karar tasarısındaki ılımlı üslubu “Türkiye ile diyalog kanalını açık tutmak için bu yaklaşım önemli. Öncelik ekonomik ve sosyal blokajın kaldırılarak sınırın açılmasında. Blokajın sona ermesi uzlaşmayı daha mümkün kılacaktır” sözleri ile savundu.

Raportör Oomen-ruijten, Dışişleri Komisyonu'nda aynen kabul edilen karar tasarısının Genel Kurul'da soykırım lehine değiştirilmeden çıkması için direneceğinin sinyalini verdi.

Ermeni lobisine yakınlığı ile tanınan İngiliz parlamenter Charles Tannock ise, Türkiye'nin soykırımı inkar politikasını eleştiren bir değişiklik önergesi vermeye hazırlandıklarını açıkladı.

Ermeni tasarısının ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabulünü AB üzerinde baskı olarak kullanan Ermeni lobisinin, 24 Ekim'deki AP Genel Kurulu öncesinde yoğun diplomatik girişimlerde bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious