Dick Cheney: "Türkiye'ye Bush'un talimatıyla geldim"

Dick Cheney:
  • Giriş : 25.03.2008 / 08:06:00

Cheney, Türkiye'yi ''bir ölçüde'' Bush'un talimatıyla ziyaret ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ortadoğu gezisine Türkiye durağını bizzat Başkan George W. Bush'un eklettiğini, bu çerçevede Türkiye'yi ''bir ölçüde'' Bush'un talimatıyla ziyaret ettiğini söyledi.

Cheney, Türkiye'den ayrılmadan önce ABC televizyonuna verdiği ve metni Beyaz Saray tarafından yayımlanan demecinde, "Gezi programım, kimi göreceğim, nereye gideceğim konusunda Başkan Bush ile beraber çalıştık" dedi.

Cheney, Ankara'daki temaslarının içeriği konusunda bilgi vermezken, İran'ı nükleer silah elde etmeye yönelik şekilde uranyum zenginleştirmeye çalışmak ve Ortadoğu'da barış çabalarını sabote etmekle suçladı.

Cheney, "Bariz şekilde İranlılar, nükleer silah için gereken düzeyde uranyum zenginleştirmeye çalışıyor" diye konuştu.

Irak savaşında yaşamını yitiren ABD askerlerinin sayısının 4 bine ulaştığının hatırlatılması üzerine Cheney, kayıplardan üzüntü duyduklarını, ancak Amerikan ordusunun "gönüllü askerlerden oluştuğunu" söyledi.

Cheney, Demokrat Partinin başkan adayları Barack Obama ve Hillary Clinton'ı da, "sonrasını düşünmeden" Irak'tan asker çekmek istemekle suçladı.

ABD halkının görüşlerini önemsemediği yönündeki eleştirilerin dile getirilmesi üzerine Cheney, "Birçok konuda birçok kişi benimle aynı görüşte değil. Ancak sevilmek isteseydim, politikacı değil televizyon muhabiri olmam gerekirdi" dedi.

Kuzey Irak'tan "Kürdistan" diye bahsetti

Cheney'nin, Türkiye'ye uçmadan hemen önce gezisini izleyen gazetecilerle İsrail'de yaptığı yuvarlak masa toplantısının metni de Beyaz Saray tarafından yayımlandı.

Burada ziyaretlerinin o ana kadarki bölümünü özetleyen Cheney, Kuzey Irak'tan "Kürdistan" diye bahsetti.

Dick Cheney, "Kürdistan'a da gitme fırsatını buldum. Bu, benim Kürdistan'a ilk ziyaretim oldu. Orada Başkan (Mesud) Barzani ile zaman geçirdim. Körfez Savaşı'nın sonunda ABD'nin oraya giderek Çekiç Güç operasyonunu kurması ve daha sonra da uçuşa yasak bölge oluşturmasıyla, Saddam Hüseyin'in etkisinden kurtarılan Irak'ın o bölgesinde neler olduğunu görmek, istisnai ve ilginç bir fırsattı" ifadesini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı, "Kürtler, ekonomilerini kalkındırmada çok başarılı oldu. Bunu ilk defa şahsen görme şansına sahip oldum ve bu da gezimin özel bir bölümü oldu" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious