Dicle'de Rektör geri adım attı: Özgür ders iki gün sürdü

Dicle'de Rektör geri adım attı: Özgür ders iki gün sürdü.11267
  • Giriş : 27.02.2008 / 17:01:00

Başörtülü öğrencilerin 2 gün derse girmesine müsaade eden Rektör'ün aklına sonradan ek 17. madde geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversite yönetimi, öğrencilerin başörtüleriyle derslere girmesi için yapılan düzenlemenin Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra kanunlara uyacaklarına belirtmesine rağmen bu sözünde durmadı.

Pazartesi ve salı günü başörtülü öğrencilere kapılarına açan DÜ, bugün aldığı senato kararıyla başörtüsünü yasakladı.

DÜ Senatosu, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararların, Anayasanın 138 ve 153. madde hükümleri doğrultusunda bağlayıcı niteliklerini devam ettirdiğini ve yürürlükte olan uygulamanın aynen sürdürülmesinin uygun görüleceğini belirtti.

Yapılan açıklamada; üniversite senatosunun aldığı kararda, 23 Şubat 2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliklerle Anayasa'nın 10. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapıldığı ve 42. maddesine yeni bir fıkra eklendiği hatırlatıldı.

Bu durumun üniversitelerde kılık kıyafet uygulamasıyla ilgili kamuoyunda farklı yorum ve tartışmalara neden olduğu iddia edilen açıklamada; başörtüsünün serbest olmasının, öğrenciler arasında ve toplumda ayrışmaya, huzursuzluğa ve ülkemizin karşı karşıya olduğu çok önemli sorunların gözardı edilmesine neden olacağı öne sürüldü.

Açıklamada, şöyle denildi: "Yüksek öğretim öğrencilerinin kılık kıyafeti konusunda Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu kararlar, Anayasamızın 138 ve 153. madde hükümleri doğrultusunda bağlayıcı niteliklerini devam ettirmektedir. Senatomuz, bu koşullar altında 2547 sayılı Yasa'nın ek 17. maddesinde Anayasaya uyarlı yasal bir düzenleme yapılana değin, hukuki süreç devam ettiğinden, hukukun üstünlüğüne olan inancı gereği; Yüksek öğretim kurumlarında kılık kıyafet konusunda tesis edilmiş olan yargı kararlarına uyulması ve bugüne dek yürürlükte olan uygulamanın aynen sürdürülmesinin uygun olduğuna karar verilmiştir.''

DÜ Rektör Yardımcısı Zülküf Gülsün, üniversitelerde türban serbestisi getirmek amacıyla, TBMM'de yapılan anayasa değişikliğiyle yeniden düzenlenen kanun maddesinin vereceği yetkiyi uygulayacaklarını sözünü vermişti.

Düzenleme ile ilgili daha önce açıklamalarda bulunan Gülsün, "Yasa değişikliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasından sonra öğrencilerin başörtüleriyle derslere girebilecek. TBMM'de görüşülen kanun maddesi Resmi gazetede yayınlanır ve bize ne emrediyorsa onu uygularız. Kanunlara saygımız var ve gereğini yapmaya hazırız." şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious