Didim, balık çiftliklerinden temizleniyor

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

AYDIN Valisi Mustafa Malay Didim'deki balık çiftliklerine göz açtırmayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çiftlik sahiplerinin yoğun lobi faaliyeti yaptığını, araya politikacıları soktuğunu belirten Malay “Süresi dolan gidecek, yenilere kesinlikle izin verilmeyecek” diyerek turizmin balıkçılıktan daha önemli olduğunu vurguladı.

Yeni balık çiftliklerinin kurulmasının gündemde olduğunu, bunun da turizmi olumsuz etkileyeceğini söyleyen Didim'li turizmcileri Vali Mustafa Malay rahatlattı. Malay yaptığı açıklamada “Balık çiftlikleri konusunda hassas davranıyoruz. Büyük talepler var. Devreye birçok politikacı sokuyorlar. Çok büyük mücadele veriyoruz. Ancak kararım kesin. Yapmak isteyen açık denize gider yapar. Mevcut balık çiftliklerinden süresi dolanlar kapatılacak. Kesinlikle yeni izin verilmeyecek. Balıkçılık mı önemli, turizm mi buna karar vermemiz gerekir. Turizm daha önemli olduğu için kimseye izin vermeyeceğiz”dedi.

Didim Belediye başkanı Mümin Kamacı da balık çiftliği sahiplerinin yasal hilelere başvurduğunu, ÇED raporu almamak için üretim kapasitesini bin tonun altında gösterdiklerini belirtti. CHP'li Başkan Kamacı, “Yasal boşluklardan yararlanmaya çalışıyorlar. Tur teknelerinin ziyaret ettiği en güzel koylara bu çiftlikleri açmaya çalışıyorlar. Bu turizmi olumsuz etkiler. Bunlara izin verilmesi il genel meclisinde gündeme geldiğinde Vali beyin tavrı önem taşıyor. Ama iyi niyetli ve turizme sahip çıktığını biliyoruz” diyerek balık çiftliklerinin turizme zarar vermeyecek bölge olan Menderes Nehri'nin denizle buluştuğu deltada kurulabileceğini söyledi.

Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk de balık çiftliklerine taşınmaları için süre verildiğini, hepsinin temizleneceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious