Die Presse: “AB, Türkiye'ye haksızlık ediyor”

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Avusturya'nın en saygın gazetelerinden Die Presse, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye giderek daha fazla haksızlık yaptığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Michael Fleischhacker imzalı yorum yazısında, "Kıbrıs ihtilafındaki son gelişmeler, AB'nin Türkiye'ye giderek daha fazla haksızlık ettiğini gösteriyor" şeklindeki ifadelere yer verildi. Yazıda, bu tavrının Brüksel ve diğer AB hükümetlerinin Türkiye karşısında izledikleri riyakâr politikanın doğrudan ve kaçınılmaz sonucu olduğu vurgulandı.

AB ile Türkiye arasındaki müzakerelerdeki temel sorunun, Avusturya'daki koalisyon görüşmeleri gibi sürdürülmesi olduğunu belirten Fleischhacker yazısında, "Kıbrıs sorununun çıkmaza girmesinde suçu yalnız Türkiye'ye yükleyenler ve bunu üstüne üstlük müzakereleri durdurmak için meşru bir neden olarak gösterenler, gerçekleri kasıtlı olarak gözardı ediyor demektir" dedi.

"Adanın yeniden birleşmesinin başarısızlığa uğramasının nedeni Güney Kıbrıs'taki Rum milliyetçiler değil miydi?" şeklinde bir soru ile Güney Kıbrıs'ın bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmediğine dikkat çekilen yazıda, AB'nin bölünmüş adayı daha baştan Birliğe almaması gerektiği vurgulandı.

Türkiye'nin bir deniz ve bir hava limanını bir yıl süreyle açma teklifinin de kısmen bir taktiğe dayandığı ileri süren gazete, "Avusturya Dışişleri Bakanı'nın 2007'de Türkiye'de yapılacak olan parlamento seçimlerine işaret ederek, müzakerelere en az bir yıl ara verilmesini istemesi de oldukça garip. Biz Avusturya'da seçimler olduğu zaman üyeliğe ara veriyor muyuz ?" ifadelerini kullandı.

Fleischhacker sözlerine şöyle devam etti: "Ancak duruma alaycı bir perspektiften bakıldığında bütün bunları anlamak mümkün: AB müzakereleri sonunda kendi hazmetme kapasitesi yetmediği için başarısızlığa uğratmaya çalışıyor. Bu hesap belki tutabilir. Ama kendi yeteneksizliğini öne sürerek, net bir karar almaktan kaçmak, gurur duyulacak bir davranış mıdır, o da ayrı bir konu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious