Die Presse: Türkiye AB'ye mesafeli

Die Presse: Türkiye AB'ye mesafeli.9349
  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Avusturya'da yayımlanan Die Presse gazetesi Türkiye'nin 'başka önceliklerimiz var' diyerek Avrupa Birliği (AB) ile arasına mesafe koyduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'nın Brüksel'deki önemli bir toplantıya katılmamasının yorumlandığı Jan Keetman imzalı yazıda, "On yıllardan beri Avrupa'nın kapısını nafile çalan Türkiye, anlaşılan artık beklemekten usandı ve açıkça AB'ye mesafeli bakmaya başladı. Bunun en belirgin işareti, üst düzeydeki temasların asgariye indirilmesi" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, 6 Mart'ta Brüksel'de AB temsilcileri ile yapılması planlanan üst düzeydeki AB Ortak Üyelik Konseyi toplantısına katılmaktan vazgeçtiği, şu sıralar ne Brüksel'i, ne de Avrupa'nın diğer başkentlerini ziyaret etmeyeceği belirtilen yazıda, "Türklerin bu tutumlarıyla, Avrupalıların Türkiye'nin katılımı konusunda gösterdikleri tutarsız ve genelde olumsuz tavra tepki verdikleri" yorumu yapıldı.

"Türklerin yarısı ülkenin Birliğe katılacağına artık inanmıyor. Yüzde 78'i Avrupalılara güvenmediklerini söylüyor" ifadelerinin yer aldığı yazıda, bunda ülkenin son yıllarda yaşadığı ekonomik patlama faktörünün büyük rolünün olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious