Die Zeit Türkiye'yi anlattı

Die Zeit Türkiye'yi anlattı.16492
  • Giriş : 20.05.2008 / 09:32:00

Almanya'nın en önemli haftalık gazetelerinden Die Zeit, son sayısında Türkiye'yi masaya yatırdı. Anadolu'daki modernleşmeyi sayfalarına taşıyan Zeit, son dönemde yaşanan gelişmeleri 'gerçek demokrasi arayışı' olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Michael Thumann'ın kaleme aldığı haberde, "Anadolu halkının taleplerini seslendirir hale gelmesi birçok general ve savcının tüylerinin diken diken olmasına yetiyor." görüşüne yer verildi. Değişimden rahatsız olan çevrelerin son bir direnişe giriştiklerini savunan gazeteye göre bu grupların hedefi, "Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin gerçek bir demokrasi ülkesi olmasını engellemek." Hazırladığı dosyada Türk okullarına da yer veren Die Zeit, Fethullah Gülen'i 'münevver bir İslam anlayışının vaizi ve fikir öncüsü' olarak tanıttı. Akademisyen, basın mensubu ve işadamlarının görüşlerine başvuran gazete, Zaman'ın Türk medyasındaki tekeli sarstığını vurguladı.

Gazete, Türkiye'de yaşanan değişimde Fethullah Gülen ve Gülen'in teşvikleriyle oluşan eğitim çalışmalarının rolüne değindi. Türkiye'deki başörtüsü tartışmasının ayrıntılı olarak ele alındığı haberde, Fatih Üniversitesi'nden Gökhan Bacık, Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, yazarları Ali Bulaç ve Şahin Alpay ile gazeteci yazar Ayşe Böhürler, İpek Mobilya'nın sahibi Saffet Arslan ve iş kadını Berna İlter'in değerlendirmelerine yer verildi. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini destekleyen Zaman'ın Türk medyasındaki 'laikçi ve devlet yanlısı' haber tekelini sarstığını vurgulayan Alman gazetesi, Ekrem Dumanlı'nın Türkiye'de yaşanan gelişmelere ilişkin, "Laiklik tartışması hayali bir tartışma. Asıl olan bürokrasi, asker ve aydınların muhafazakâr Anadolu insanının hem değerlerine sahip çıkması hem de söz sahibi olmasından rahatsız olmasıdır." ifadelerine yer verdi. Haberde, Dumanlı'nın "inanç, değerler ve laik devletin uyumlu beraberliğinin mümkün olduğu" görüşü de aktarıldı. Kayseri örneğinden hareketle Anadolu'da dinle modernliği birbiri ile uyumlu gören yeni bir sermaye sınıfının oluştuğuna dikkat çeken Zeit, AK Parti'yi iktidar yapanların bu sermaye sahipleri olduğunu kaydetti. İnançlı Türklerin laikçilerin tekelini sorguladıkları bilgisine yer verilen haberde, "İslam ve modernlik birbiri ile uyumludur! Bu parola ile Anadolu'dan İstanbul'a yola çıkıyorlar. Bu parola ile taşradan başkent Ankara'yı fethediyorlar. Bunların bazıları Başbakan Erdoğan'ın muhafazakâr AK Partisi'nde yer alıyor. Hedef; Türkiye'nin değişimi." tespitleri aktarıldı. Bu gelişmeye karşılık direnenleri 'Eski Türkler' olarak tanımlayan Zeit, AK Parti kapatma davası ile ilgili "Eski Türklerin kötü evhamları: Dindarlar laik cumhuriyeti yıkmak için başörtüsü taşıyorlar. Gizli bir planları var. İkinci bir İran oluşturmak istiyorlar. Modern gibi yapıyorlar ancak asıl hedefleri şeriat!" ifadelerini kullandı. Alman gazetesi, haberinde, "Türkiye'nin en yüksek mahkemeleri Erdoğan'ın parti ve iktidarını yasaklamanın yollarını arıyorlar. Güya laiklik karşıtı faaliyetlerden dolayı. Ancak bu çok zayıf dava metninin ve siyasi davanın arkasında hukukî bir motif bulunmamaktadır. Hareket noktası, inançlı Türklerin güçlenmesine karşı duyulan açık korkudur." tespitinde bulundu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious