Digiturk ile D-Smart birbirine girdi!

Digiturk ile D-Smart birbirine girdi!.18144
  • Giriş : 09.08.2008 / 00:16:00

Digitürk bugün Doğan Grubu gazetelerinde yer alan 'Digitürk abone kaybediyor' haberine tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İŞTE DIGITURK'ÜN YAPTIĞI YAZILI AÇIKLAMA

8 Ağustos Cuma günü Radikal, Vatan, Hürriyet, Posta ve Milliyet gazetelerinde Doğan TV Holding İcra Kurulu Başkanı Sn. Mehmet Ali Yalçındağ'ın DIGITURK'le ilgili açıklamalarını üzüntüyle okuduk.

Bir önceki gün D-Smart'ı eleştiren ve içinde DIGITURK kelimesi yada kıyaslaması geçmeyen bir gazete haberinin etkisiyle doğrudan şirketimizi hedef alan suçlamalarla ilgili açıklamamız şöyledir:

1999 yılından itibaren teknoloji yatırımları, tarafsız yönetimi,yüksek standardlı içeriği ile Türk halkına mal olmuş, başarısı ve itibarı herkesçe kabul görmüş olan DIGITURK markasıya rekabet eden herkese saygılıyız. Çünkü rekabet daha iyi olmayı getirir. Ancak rekabet benzer işkollarında olmalı ve "haksız rekabet"i içermemelidir. Bir müddettir izlediğimiz D-Smart'ın şirketimiz ile aynı işkolunda olmadığını fakat kendini öyle konumlamak çabası ile zaman zaman tüketiciyi yanlış yönlendirmeyi de içeren "haksız rekabet" davranışlarında bulunduğunu düşünüyoruz.

DIGITURK bir pay TV platform işletmecisidir ve her ay ödeme karşılığı ABONELERİNİN kullanımı için DIGITURK'e özgü televizyon yayın içeriği sunmaktadır. Abonelik tıpkı telefon, elektirik, su, kablo TV abonelik örneklerinde olduğu üzere her ay belirli ücret karşılığında süreklilik gösteren hukuki ve ticari bir ilişkidir.

Oysa D-Smart bir defalığına uydu alıcısı satarak ve aylık fatura kesmeyeceğini beyan ederek kendisini "kutu satıcısı" olarak konumlamıştır. Beyan edilen 600.000-700.000 rakamları abone değil bir defalık kutu alan müşterilerdir. 2.000.000 milyon ABONE'siyle DIGITURK'ün D-Smart'ı doğrudan rakip görmesi ve hele hele rekabet adı altında hakaretlerine maruz kalması kabul edilemez.

Bu vesile ile DIGITURK'ü hedefleyen yanlış beyanların doğrularını açıklıyoruz:

1-DIGITURK son 14 ayda tarihindeki en yüksek abone alımı ve en düşük "churn" (abone kaybetme) yi yaşamıştır.

2-Tüketiciyi aldatmayan haklı rekabete saygılıyız ve tercih ederiz.

3-Geçen yıl dış borsalardaki halka açılmadan vazgeçilmesinin nedeni fiatın hissedarlarımız tarafından düşük bulunmasıdır. Beğenilmeyen o fiat tüm Doğan Yayın Holding'in değerinden yüksektir.

4-DIGITURK'ün tekeli sözkonusu değildir.Kablo tv birebir bizimle aynı işkolundadır.Ayrıca faaliyette bulunduğumuz yıllar içinde Cine 5,Teleon,Free Tv gibi şirketler digital pazara girmişler ve fakat kendi istekleri ile çıkmışlardır.

5-Bizim işkolumuzda "abone" ve "churn" rakamları beyan edilir.Kendisini rakip olarak düşünen tüm şirketlerden talebimiz GERÇEK ABONE ve CHURN rakamlarını açıklamalarıdır.

Saygılarımızla,
Digiturk Kurumsal İletişim

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*