Digiturk'e 1.5 milyar $ fiyat biçti

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Çukurova Grubu ile ABD’li fonun ortak olduğu Digiturk halka açılmaya hazırlanıyor. Şirketin %30'u arz edilecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’nin ilk ve 1 milyonun üzerindeki abonesiyle en büyük dijital yayın platformu olan Digiturk, 1.5 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden halka arza hazırlanıyor. Reuters ajansının haberine göre Çukurova Grubu ile ABD’li özel sermaye fonu Providence Equity’nin ortak olduğu şirketin borsadaki hisse satışı için çalışmalara başlanırken, halka açılmanın bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Reuters’a konuşan satışa yakın bir kaynak, şirketin yüzde 30’una yakın bir bölümünün halka açılacağını kaydetti. Halka arzla ilgili çalışmaların ilerlediğini kaydeden bir başka kaynak ise henüz Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) halka açılma başvurusunun yapılmadığını belirtti. Ajans haberinde Digiturk Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berna Kürekçi’nin “Böyle bir plan yok” sözlerine de yer verdi.

Gelir 450 milyon $’ı bulur
Turkcell Super Lig maçlarını yayınlama hakkını elinde bulunduran Digiturk’ün yüzde 72.57’lik hissesi, 2002 yılında Pamukbank’a el konulmasının ardından TMSF kontrolüne geçen Yapı Kredi Bankası’nın bünyesinde kalmıştı. Ancak Yapı Kredi’nin 2005 sonunda Koç-Unicredit ortaklığına geçmesinin ardından söz konusu Digiturk hisseleri için Mehmet Emin Karamehmet’in sahibi olduğu Çukurova Grubu’na bir satın alma hakkı tanındı. Satın alma için gerekli kaynağı ABD’li özel sermaye fonu Providence’den sağlayan Karamehmet, öncelikle şirketin yüzde 47’lik hissesini bu fona 250 milyon dolar üzerinden sattı. Karamehmet, buradan gelen paranın 131.1 milyon dolarıyla 6 Ocak 2006’da satın alma opsiyonunu kullanarak Yapı Kredi’nin kontrolündeki hisse senetlerini satın aldı. Fondan gelen paranın kalanı şirketin borçlarını ödeme ve sermayesinin güçlendirilmesinde kullanıldı. Bu iki operasyon sonucunda Digiturk’ün toplam değeri açısından iki farklı fiyat oluştu. Karamehmet, Yapı Kredi Bankası’ndaki hisseleri toplam 181 milyon dolarlık piyasa değeri üzerinden satın alırken, Providence’a yaptığı satışta şirketin değeri 531 milyon dolar olarak belirlendi. Buna karşın son haberlerde şirketin halka açılması sırasında 1.5 milyar dolarlık piyasa değeri üzerinden satılacağı kaydedildi. Yüzde 30’luk hisse satışının bu fiyat üzerinden gerçekleşmesi durumunda toplam halka arz geliri 450 milyon doları bulacak. Bu hem Karamehmet hem de ABD’li fon Providence için önemli bir getiri anlamına geliyor.


Türkiye Futbol Federasyonu, 2005 yılında aldığı bir kararla 2007-2008 Futbol sezonunda sözleşmesi bitecek olan Digiturk ile anlaşmasını 2008-2009 ve 2009-2010 sezonlarını da kapsayacak şekilde 2 yıl daha uzatmıştı. Futbol Federasyonu bu işleme Rekabet Kurumu’nun da menfi tespit kararı bulunduğunu açıkladı. Normal şartlarda Digiturk’ün Türkiye 1. Super Ligi yayın hakları gelecek sezonun sonunda bitecekti. Bu konuda devreye giren bir başka yayıncı kuruluşa Federasyon’dan yapılan resmi yanıtta “Yayın hakkı talebinde yayın hakkının devrinin sona erdiği 2009-10 sezonunun dikkate alınması gerektiğini, 2009-10 Futbol sezonu sonuna kadar Digital Platform İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi’nin yayın haklarına sahip olduğunu bilgi edinmenizi rica ederiz” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious