Dijital yayın reyting tartışmasını bitirir mi?

  • Giriş : 20.11.2008 / 15:33:00

Dijital yayına geçilmesiyle reytig ölçüm sisteminin değişeceği ve bütün televizyonların ölçülebileceği iddia ediliyor. Ancak işin aslı öyle değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakanlar Kurulu'na sunulan RTÜK Kanun Tasarısı yasalaşırsa, Türkiye'de 'rating ölçüm' tekeli haline gelen ve TV'ler arasında 'yanlı' davranmakla suçlanan AGB'nin tahtı da sarsılacak. Tasarının yasalaşması halinde, antenlere gerek kalmayacağı gibi yayın kalitesi de en az iki kat artacak. AGB'nin tartışmalı 2000 deneği ve kutusu yerine, 70 milyonun o anda hangi kanalı izlediği anında raporlanacak.

YAYINCILIKTA BÜYÜK DEVRİM

Tasarının yasalaşmasıyla birlikte bugüne kadar yapılan teknik alt yapı yatırımları da hayat bulacak. Televizyonlarda görüntü ve ses kalitesi 4 kat artacak. Cep telefonları ya da taşınabilir cihazlarında televizyon yayını net görüntü ile izlenebilecek. Karasal sayısal yayın olarak da bilinen sistemle bir kanal frekansına, başka bir kanal frekansı asla karışmıyor. Yüksek çözümlemeli televizyon yayıncılığına (HDTV) geçiş bu sistem üzerinden sağlanabilecek. AB müktesebatına uygun olarak zamanında ve öz kaynaklarla sayısal sistem transferi sağlanacak. Böylece anında izlenme raporları da alınabilecek Televizyon vericileri daha az güç harcayarak aynı alanda etkisini sürdürecek.

ONAY BEKLENİYOR

Sayısal karasal yayın sistemi için bir süre önce 'Anten TV' kurulmuştu. Ankara İstanbul ve daha bir çok noktada başlayan pilot yayınlarla sayısal yayına geçildi. TRT başta olmak üzere tüm TV kanallarının temsilcileri tarafından oluşturulan bu şirket, karasal antenleri kaldırıp, dijital yayın için teknoloji yapmak için anlaştı. Ancak Danıştay'ın 'TRT, şirket ortaklığına gidemez' kararı sonrasında, teknik alt yapının yüzde 40'ını elinde bulunduran TRT projeden çekilmek durumunda kaldı. Sayısal yayına geçmek için çözüm arayan RTÜK ise tıkanıklığı 2006'da yeni bir yasa tasarısı hazırlamakta buldu. Alt yapı çalışmalarının neredeyse tamamını bitiren RTÜK şimdi 2007 yılında Bakanlar Kurulu'na sunulan tasarının kabul edilmesini bekliyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Davut Dursun, tasarının önümüzdeki yasama yılı başında görüşülmesini beklediklerini söyledi.

50 YTL'ye yeni sistem
Değişiklik geçiş süreci ile birlikte olacak. İzleyici ilk aşamada sayısal yayın ile analog yayını aynı anda izleyecek. Sayısal karasal yayının izlenme oranı yüzde 80'lere vardığında, analog yayınların kapatılması için bir süre verilecek. Sayısal karasal yayın ilk olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Antep, Bursa, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Konya, Adana illerinde faaliyete geçecek. Sayısal yayından faydalanmak için vatandaşlar buna uyumlu televizyon alacak. Yeni televizyon alamayanlar ise bunu sağlayan küçük bir kutu satın alacaklar. Bu kutunun 50 YTL fiyattan satılacağı belirtiliyor.

Rating kavgası biter
Sayısal dijital yayınla 70 milyon televizyonda hangi kanalların daha çok izlendiği anında raporlanabilecek. Televizyon eleştirmeni Bekir Hazar, rating sonuçları nedeniyle çıkan tartışmaların bu sistemle tarihe karışacağını ifade ederek, "Kafalarına göre kendilerine rating yazdırıp, uçuk reklâm fiyatları alanların tekerine çomak sokulmuş olacak" yorumunda bulundu.

TV Eleştirmeni Yüksel Aytuğ da, dijital yayınla birlikte kimsenin denek bulmasına gerek kalmayacağını söyleyerek, "Bu sistem Türkiye'deki tüm televizyonların rating sistemi içerisinde yer almasına olanak sağlayacak. Durum böyle olunca da aslında hangi kanalın daha çok izlendiğini görmüş olacağız" dedi.

ABD Şubat'ta başlıyor
50 yıldır analog kanalları izleyen ABD'liler yeni yılla birlikte artık sayısal dijital yayına geçiyor. FCC'nin raporuna göre, ABD'de yayın yapan aktif 1798 televizyon kanalından 1794'ü Şubat 2009'dan itibaren dijital yayına başlayacak.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*