Dikili'de suya feci zam! Zam oranı...

Dikili'de suya feci zam! Zam oranı....10161
  • Giriş : 06.06.2009 / 23:42:00

Dikili'de Belediye Başkanı CHP'li Özgüven 10 ton suya bir kuruş ücret alacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dikili İlçesi'nde, 10 tona kadar şebeke suyunu halka ücretsiz veren ve bu yüzden yargılanan Belediye Başkanı CHP'li Osman Özgüven, suya 'zam' yaptı. Özgüven başkanlığındaki belediye meclisi, 10 ton su için halktan 1 kuruş ücret alacak.

Belediye Başkanı Osman Özgüven, kent halkının daha iyi, daha huzurlu bir hayat sürmesi için 10 tona kadar suyu ücretsiz verdiklerini, 11'inci tondan itibaren ücret almaya başladıklarını hatırlatarak, “Ancak yasa gereği belediyeler ürettikleri mal ve hizmetlerden ücret almak zorundalar. Suyu ücretsiz verdiğimiz için, bu yasa çerçevesinde Dikili Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyoruz. Yargıya saygımız büyük ama suyun da bir insan hakkı, yaşam hakkı olduğunu düşünüyoruz ve kesinlikle satılmaması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Yargılanması nedeniyle suya zam kararı alındığını kaydeden Özgüven, “Dün belediye meclisimizde konuyu görüştük ve 10 tona kadar sudan 1 kuruş ücret almaya karar verdik. Uygulama hemen başlıyor. Belediyeler ticarethane olarak görülmemeli. Biz bu zihniyete karşıyız. Ancak yasalar karşısında 10 tona kadar su kullananlara ücret belirlemek zorunda kaldık. ve 10 ton suya 1 kuruş bedel belirledik” dedi.

İnsan vücudunun yüzde 75'nin sudan oluştuğunu kaydeden Özgüven, “İnsan elektriği kesildiği zaman elektriksiz yaşayabilir ama susuz yaşayamaz. Üç çocuklu bir ailenin bedelini ödeyemediği için suyunun kesildiğini düşünün. Burada susuzluktan dolayı hastalık da olur, her şeyde. Belediye olarak birçok hizmet için ücret almıyoruz. Ancak sadece su için bize dava açılıyor. Bunun bilinçli yapıldığını düşünüyorum. Günümüzde 1 litre süt yarım litre sudan daha ucuz hale geldi. Buradan da anlaşılacağı gibi suyumuzu satmak istiyorlar. Suyun satılmasına karşı birilerinin tekerine çomak sokuyoruz. Suyun satılmasına karşıyız. Suyun yaşam hakkı olduğunu savunuyoruz. Suyun bedava olmasından yanayız. Bunun için yargılanıyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*