Dikkat, Barack Obama geliyor!

Dikkat, Barack Obama geliyor!.7356
  • Giriş : 04.04.2009 / 14:49:00

Barack Obama için 8 bin 800 emniyet personelinin görev yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD Başkanı Barack Obama'nın İstanbul'a yapacağı ziyaret sırasında 8 bin 800 emniyet personelinin görev yapacağını belirterek, Obama'nın konvoyunun geçişi sırasında yaya geçitlerinde kısa süreli kapatmalar yapılacağını, metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde herhangi bir aksamanın olmayacağını bildirdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Güler, Obama'nın İstanbul ziyareti sırasında alınacak tedbirler içerisinde en önemlisini ''ulaşım ve trafikle'' ilgili tedbirlerin oluşturduğuna dikkati çekti.

İstanbulluların günlük hayatını etkilemesi bakımından, hayatın normal akışına en az müdahale olabilecek tarzda bir tedbir planlamasının yapıldığını kaydeden Güler, ziyaret sırasında güvenlik amaçlı kontrollü bir geçişin sağlanacağını ifade etti.

Güler, ''Kısa süreli yol kapatmalar olacaktır. Geçiş sırasında yaya geçitlerinde kısa süreli kapatmalar olacaktır. Programın akışı içeresinde yer yer belli kapatmalar olabilecektir. Metrobüs, tramvay ve şehir hatları vapur seferlerinde herhangi bir aksama olmayacaktır. Bunu özellikle belirtmek istiyorum'' dedi.

Muammer Güler, sadece Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camisi ziyaretlerinin yapılacağı saatlerde, ''Kabataş, Sirkeci ve Aksaray tramvay hatlarında'' çok kısa süreli bir kesintinin yaşanabileceğini belirterek, ''Bu tedbirler sırasında 8 bin 800 emniyet personeli görev yapacak'' diye konuştu.

Ziyaretle ilgili etkinliklerin yoğun olduğu bölgelerde, bir lise ve ilköğretim okulunda 7 Nisan salı günü eğitime bir gün ara verileceğini kaydeden Güler, vatandaşların polisin uyarı ve yönlendirmelerine uymalarını rica etti.

Güler, İstanbullulardan kısa süreli beklemeleri anlayışla karşılamalarını istediklerini, bunun önemli bir ziyaret olduğunu, Medeniyetler İttifakının 2. Forumu'na 7 devlet başkanı, 36 bakan, 13 uluslararası kuruluşun başkanının da katılacağını bildirdi.


BAŞKENTTE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Ankara Emniyet Müdürlüğü, ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın Türkiye ziyaretinin Ankara bölümüyle ilgili geniş trafik ve güvenlik önlemleri aldı. Obama'nın ziyareti dolayısıyla 5 Nisan Pazar ve 6 Nisan Pazartesi günleri bazı yollar trafiğe kapatılacak, 6 Nisan Pazartesi günü sivil havacılık kurumlarına, şehir merkezi üzerinde uçuş yasağı uygulanacak.

Ankara Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Obama'nın Ankara ziyaretiyle ilgili güvenlik tedbirleri çerçevesinde, 6 Nisan Pazartesi günü il merkezi üzerinde polis ve askeri hava araçları haricinde tüm sivil havacılık kurumlarına ait hava araçlarına uçuş yasağı getirildi.

Ayrıca 5 Nisan Pazar ve 6 Nisan Pazartesi günleri çeşitli saatlerde bazı güzergahlar tek taraflı olarak konuk başkanın geçişlerinde kısa süreli trafiğe kapatılacak.

5 Nisan 2009 Pazar günü saat 18.00'den itibaren Esenboğa Havalimanı yolu, Çevre Yolu Doğukent Caddesi, Kahire Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Çankaya Caddesi, İran Caddesi, Turan Emeksiz Sokak, Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Boğaz Sokak, Noktalı Sokak ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, Esenboğa Havalimanı yolu, İrfan Baştuğ Caddesi, Çankarı Caddesi ve bu caddelere çıkan sokaklar, Atatürk Bulvarı'nın Ulus kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Obama'nın konvoyunun geçişinin tamamlanmasına kadar trafiğe kapanacak.

-PAZARTESİ GÜNÜ KAPANACAK YOLLAR-

Obama'nın temaslarını yapacağı 6 Nisan 2009 Pazartesi günü ise saat 08.00'den itibaren geçişin tamamlanacağı saate kadar Tahran Caddesi, Arjantin Caddesi, Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, İran Caddesi, Çankaya Caddesi Cinnah Caddesi, Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, İnönü Bulvarı'nın Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kavşağı ile Atatürk Bulvarı arasında kalan bölümü, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Akdeniz Caddesi, Gençlik Caddesi'nin Akdeniz Caddesi, Turgut Reis Caddesi ve Anıt Caddesi arasında kalan bölümü, Vekaletler Caddesi, Yahya Galip Caddesi, Milli Müdafaa Caddesi arasındaki kavşağa bağlı sokak ve cadde çıkışları araçlara kapalı tutulacak.

Aynı gün saat 15.00'ten itibaren yine geçişin tamamlanacağı süreye kadar Atatürk Bulvarı'nın Kızılay Kavşağı ile Çankaya Caddesi arasında kalan bölümü, bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankaya Caddesi, Simon Bolivar Caddesi, Kahire Caddesi, Doğukent Caddesi, Çevre yolu, Esenboğa Havalimanı yolu ile kavşaklara bağlı sokak ve cadde çıkışları, İnönü Bulvarı'nın Akay Kavşağı ile Balgat Köprü arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Konya yolunun Balgat Köprü ve Migros (Ankamall) arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Samsun yolunun 1011 kavşağı ile Aydınlıkevler kavşağı arasında kalan bölümü bağlı sokak ve cadde çıkışları, Çankırı Caddesi, İrfan Baştuğ Caddesi ve bu caddelere çıkan sokak, cadde çıkışı ile Esenboğa Havalimanı yoluna çıkan sokak ve cadde çıkışları trafiğe kapatılacak.

Noktalı Sokak, Boğaz Sokak, Arjantin Caddesi, İran Caddesi'ne gelen araçlar, Sheraton Oteli istikametine dönüş yapamayacaklar. Noktalı Sokak, Boğaz Sokak sakinleri, bu günlerde araçlarını Sheraton Oteli önüne park edemeyecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*